Güncel

KIRŞEHİRLİ GURBETÇİ KOVİD-19 SEBEBİYLE FRANSA’DA HAYATINI KAYBETTİ

 KIRŞEHİRLİ GURBETÇİ KOVİD-19 SEBEBİYLE FRANSA’DA HAYATINI KAYBETTİ

24 Mart 2020 11:58
-A

+A

 
Fransa’da hastanede koronavirüs kapan Türk vatandaşı hayatını kaybetti
Fransa’da 2 hafta önce felç geçiren Türk vatandaşı, kaldırıldığı hastanede koronavirüs kaptı. 82 yaşındaki gurbetçi kurtarılamadı.
Fransa’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısı artıyor. Bugün Paris’ten sonra bir acı haber de Bar Le Duck’den geldi. Grand Este bölgesindeki şehirde yaşayan Kırşehirli 82 yaşındaki Mevlüt Tabur’un felç geçirdikten sonra kaldırıldığı hastanede koronavirüs kaptığı ortaya çıktı. Tedavi altına alınan Tabur, kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Tabur’un ailesinin de karantinaya alındığı kaydedildi.
Cenaze Türkiye’ye gönderilebilecek
Gurbetçi vatandaşın cenazesinin uzun uğraşlar sonucu gerekli izinler alınarak DİTİB’e teslim edildiği bildirildi. Gurbetçi vatandaşın yanında refaketçi olmadan defnedilmek üzere THY kargo hizmeti ile de Türkiye’ye gönderileceği bildirildi.
Vefat edenlerin sayısı 7’ye yükseldi
Son vefat ile koronavirüs nedeniyle Fransa’da hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısı 7’ye yükseldi.
Dün de salgının yoğun olarak görüldüğü Mulhouse’da Sakaryalı 76 yaşındaki Cevdet Bosut, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmişti. Mulhouse’da daha önce de Sivaslı bir Türk vatandaşı daha hayatını kaybetmişti.
Yine Colmar’da 2, Paris’in kuzeyindeki Soissons’da 1 Türk vatandaşı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.
KORONAVİRÜS SALGINI: FRANSA’DAN TÜRKİYE’YE CENAZEYİ GÖNDERMEK İÇİN BU BELGE ŞART!
Paris Büyükelçiliği’nin yaptığı açıklamada Fransa’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Türk vatandaşları Türkiye’ye defnedilebilecek. Ancak bunun için öncelikle yerel makamlardan izin alınması gerekiyor.
Avrupa’da hızla yayılan koronavirüs salgını sonrası bu virüs nedeniyle hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının cenazelerinin Türkiye’ye girip gidemeyeceği merak ediliyordu. Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Fransa’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının cenazelerinin Türkiye’ye götürülebileceği bildirildi. Nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda da detaylı olarak açıklamalarda bulunuldu.
İşte Paris Büyükelçiliği’nin açıklaması:
Bilindiği üzere, IATA tarafından alınan tedbirlere bağlı olarak, yeni koronavirüs Covid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşlarımızın cenazeleri THY dahil havayolu firmalarınca taşınamamaktaydı.
Makamlarımızca yapılan değerlendirme sonucunda, Covid-19 virüsü sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın cenazelerinin Bilim Kurulunca belirlenen şartlarda THY tarafından Türkiye’ye nakledilmesi bugünden itibaren mümkün hale gelmiştir.
Valilikten “Laissez-Passer Mortuaire” müsadesi alınmalı
2- Başkonsolosluklarımızca “Cenaze İçin Geçiş İzni” düzenlenebilmesini teminen, Fransa’daki idari sürecin tamamlanmış olması, bu çerçevede diğer gerekli belgelerle birlikte, özellikle ilgili Valilikten “Laissez-Passer Mortuaire” müsaadesi temin edilmesi gerekmektedir.
Önce Fransız makamlarındaki işlemler tamamlanmalı
Aynı şekilde, dosyada yer alan sağlık raporunda (“Certificat Médical”) bulaşıcı hastalığın (Covid-19) belirtilmesi, gerekli ARS (Agence Régionale de Santé) belgesine yer verilmesi önem taşımaktadır. Başka bir ifadeyle, tüm cenaze nakillerinde olduğu gibi, öncelikle, Fransız makamlarınca yürütülen işlemlerin tamamlanmış ve buna bağlı belgelerin düzenlenmiş olması zorunludur.
3- Covid-19 nedeniyle yurtdışında vefat eden vatandaşlarımızın nakillerinde havayolları cenaze taşıma kuralları geçerlidir. THY’nin “Cenaze Taşıma Prosedürü” 6.1 maddesinde yer alan “cenaze kabulü” bölümünde “Ölüm sebebi bulaşıcı hastalık olan cenazelere ait tabutların kabul aşamasında kesinlikle lehimlenmiş, sıkıca kapatılmış ve sızdırmaya mahal vermeyecek şekilde olmasına dikkat edilir” ifadesi mevcuttur.
Yurtdışından yapılacak cenaze nakilleri sözkonusu kabul şartlarını karşılamalıdır.
Cenaze Firmaları Takip Ediyor
4.-Nakil başvuruları yetkili cenaze firmalarınca takip edildiğinden, vatandaşlarımızca doğrudan alınması gereken bir izin bulunmamaktadır.
Covid-19 dolayısıyla meydana gelen ölümlerde cenaze nakil firmalarının ölüm nedeni hakkında bilgilendirilmesi önem taşımaktadır.
Aile üyelerinin cenaze beraberinde Fransa’dan ülkemize seyahat etmeleri bu aşamada maalesef mümkün değildir.

Kaynak : ARTI 33

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku