Güncel

Kızılırmak’ta yağıştan nasibini aldı

Kızılırmak’ta yağıştan nasibini aldı

25 Haziran 2019 07:14
-A

+A


Yaz mevsiminde yağış azlığı ve sıcak hava nedeniyle su seviyesi düşen Kızılırmak’ta, son günlerde etkili olmaya başlayan yağmurla birlikte debi yeniden yükselmeye başladı. Kırşehir'den geçen ve ilimizde son günlerde etkili olan yağış nedeni ile Kızılırmak'ın da debisinin yükseldiği gözlendi.
Sivas’ın İmranlı ilçesindeki Kızıldağ’ın güney yamaçlarından doğup Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerken çok sayıda dere ve çayın sularını toplayarak Bafra Burnu’ndan Karadeniz’e dökülen Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak’ta, son günlerdeki yağışların etkisiyle su seviyesi arttı.
Yaz aylarında suyu çekilen adeta dere görünümünü andıran ırmağın Sivas bölümünde, su seviyesi gözle görülür şekilde yükseldi. Debinin düşmesi nedeniyle ırmak yatağında oluşan geniş kumsal alanlar, otluk ve sazlık kısımlar, su seviyesinin yükselmesiyle yeniden sular altında kalmaya başladı. Bu arada, DSİ’nin ırmağın özellikle yerleşim alanlarına yakın bölümlerinde geçtiğimiz dönemlerde yaptığı taşkın önleme çalışmaları nedeniyle, ırmakta taşkın tehlikesinin olmadığı öğrenildi.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku