Güncel

KOP İle Doğru Fide, Verimde Kalite Projesi ile 10 Milyon Fide Üretilecek

KOP İle Doğru Fide, Verimde Kalite Projesi ile 10 Milyon Fide Üretilecek

16 Mayıs 2019 07:54
-A

+A


Kırşehir'inde aralarında bulunduğu tüm KOP Bölgesi illerinin sebze ve çiçek gibi fide ihtiyacını üreterek yerel potansiyeli harekete geçirmeyi, kaynakların yerinde ve etkin kullanılması ve değerlendirilmesi amaçlanıyor.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, 873 bin dekar alanda örtü altı seracılığı yürütülen Konya’da, üreticilerin hastalıktan arındırılmış, sağlıklı ve ucuz sebze fidelerine ulaşabilmesi için desteklediği “KOP ile Doğru Fide Verimde Kalite Projesi” bölge üreticilerine önemli katkı sağlayacak.
Bölgenin Fide Açığını ‘KOP ile Doğru Fide Verimde Kalite Projesi’ Kapatacak.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, 873 bin dekar alanda örtü altı seracılığı yürütülen Konya’da, üreticilerin hastalıktan arındırılmış, sağlıklı ve ucuz sebze fidelerine ulaşabilmesi için desteklediği “KOP ile Doğru Fide Verimde Kalite Projesi” bölge üreticilerine önemli katkı sağlayacak.
KOP İdaresi Başkanlığı tarafından KOP Kırsal Kalkınma Programı kapsamında desteklenen Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Meram Belediyesi, Karatay Ziraat Odası, Konya Merkez Sebze Üreticileri Birliği ortak kuruluş olduğu projede Sebze Fidesi Üretim Tesisi kurulacak. Yapımı devam eden ve yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olacak tesisi Meram Kaymakamı Resul Çelik, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Seyfettin Baydar, Meram İlçe Tarım Müdürü Niyazi Emrah Çerez, KOP İdaresi Tarımsal Kırsal Kalkınma Koordinatörü Ümit Yorgancılar ve Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker ziyaret etti.
“Bölgenin Fide Açığını Kapatmayı Amaçlıyoruz”
Tesis ziyaretinde konuşan KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı “KOP ile Doğru Fide, Verimde Kalite Projesi” ile Meram ilçesi önceliğinde tüm Konya genelinde ve daha sonrasında ise Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan tüm KOP Bölgesi illerinin sebze ve çiçek gibi fide ihtiyacını üreterek yerel potansiyeli harekete geçirmeyi, kaynakların yerinde ve etkin kullanılmasını ve değerlendirilmesini sağlamayı amaçladıklarını belirterek şunları söyledi:
“Proje kapsamında toplam 10 milyon fide üretilecek. Üretimin olmadığı dönemde ise belediyeler ve özel kuruluşlar için park bahçelerde kullanılmak üzere peyzaj bitkileri üretimi yapılacak. Üreticilerin rekabet güçlerinin artırılması, Meram İlçesinde ve bölgemizde sebzecilik yapan çiftçilerin ekonomik ve sosyal bütünleşmelerini sağlayarak birlikte hareket etmelerini birinci öncelik olarak görüyoruz. Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen bu projede Meram Belediyesi ve Karatay Ziraat Odası proje ortağı olarak yer almaktadır. Toplam 1 milyon 875 bin TL’ye mal olacak projeye KOP Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında bir milyon 500 bin TL finansman deştiği sağladık.”
“Dışarıdan Sebze Fidesi Alımına Son”
Meram Belediyesi sınırlarında 39 bin dekar alanda, Konya genelinde ise 873 bin 420 dekar alanda sebzecilik faaliyeti yürütüldüğünü ve yıllık 100 milyon sebze fidesinin kullanıldığı belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ise KOP İdaresinin desteği ile yapımı sürdürülen Sebze Fidesi Üretim Tesisinin Konya için hayati önem taşıdığını ifade ederek; “Başarılı bir sebze yetiştiriciliğinin ilk şartı uygun nitelikli çeşit seçimi ve kaliteli fide kullanımıdır. Üreticilerimizin hazır fide kullanımı yönündeki istekleri her geçen gün artmaktadır. Böyle önemli bir projenin Konya’ya ve Meram’a kazandırılması için Meram Belediyesi olarak yer tahsisi ve finansman desteği yaptık. Tüm bu çalışmaların nihayetinde yıllık 10 milyon sebze fidesinin üretilmesini hedefliyoruz” dedi.
Meram Belediyesi tarafından tahsis edilen arazide kurulacak tesis 3 bin 200 metrekareli alana sahip olacak. İçerisinde 150 metrekare depo ve idari binalar bulunacak. Ayrıca, tohum çimlendirme odası ve depo olarak kullanılacak kapalı alanlar yapılacak. (KOP)

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku