Güncel

Koruyucu Florür Vernik Uygulaması" Kırşehir'de tamamlandı

Koruyucu Florür Vernik Uygulaması" Kırşehir'de tamamlandı

13 Haziran 2019 07:19
-A

+A


T.C. Sağlık Bakanlığı'nın çocuklarda diş sağlığının korunması amacıyla okullarda yapmış olduğu "Koruyucu Florür Vernik Uygulaması" Kırşehir'de tamamlandı.
2018-2019 eğitim-öğretim yılında ilkokul öğrencilerine yönelik il ve ilçelerde ‘Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Programı’ kapsamında farkındalık eğitimleri, ağız ve diş sağlığı taramaları ve florür vernik uygulamaları yapıldı.
Kırşehir il Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmada ilkokul öğrencileri ve anaokulu öğrencilerine diş taramaları yapıldı ve oral hijyen eğitimleri verildi. 1. 2. 3. ve 4. Sınıf öğrencileri ve 60 ayını doldurmuş anaokulu öğrencilerine florür vernik uygulaması ve fırça-macun seti dağıtımı yapılmıştır.
FLORÜR VERNİK NEDİR?
Florür vernik uygulaması koruyucu ağız ve diş sağlığı tedavileri arasında yer almaktadır. Florür, diş mine yapısını güçlendirip çürüğe dayanıklı hale gelmesini sağlayarak diş çürümelerini önleyen bir mineraldir. Çürük riski yüksek olan çocuk gruplarında özellikle tavsiye edilmektedir.
Florur vernik uygulaması nasıl yapılır?
Diş hekimi tarafından uygulama yapılmadan önce diş yüzeyleri temizlenir ve diş yüzeylerine uygulanır. Uygulama sonrasında kısa sürede kurur, diş yüzeylerinde bal mumu tabakası şeklinde tutunur ve bunun sonucunda flor un diş yüzeyine salınımı gerçekleşir.
Tükürük temasıyla vernik hemen kurumaya başlar. Bu nedenle diş yüzeyine sürdükten sonra tükrük temasının sakıncası yoktur. Hasta yarım saat boyunca bir şey yiyip içmemesi gerekir. Florürün işlev görmesi için diş yüzeyinde kalması gerekmektedir. Bu yüzden o gün içerisinde dişlerin fırçalamaması istenir. Uygulama 6 ayda bir tekrarlanmalıdır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku