Güncel

KOSGEB - DÜNYA BANKASI - JICA MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK SAĞLANACAK

KOSGEB  - DÜNYA BANKASI - JICA MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK SAĞLANACAK

5 Mayıs 2021 12:50
-A

+A

    Kırşehir KOSGEB Müdürü Muzaffer Demirci ,Desteğin Covid-19 salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere KOSGEB tarafından “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” kapsamında sermaye desteği sağlanacağını bildirdi.
Kırşehir KOSGEB Müdürü Muzaffer Demirci  yaptığı açıklamada;               “Destek programıyla, imalat sektöründeki mikro (çalışan sayısı 10’dan az) ve küçük (çalışan sayısı 50’den az) işletmelere ‘’faizsiz, geri ödemeli destek’’ verilecektir.Detek kapsamında mikro işletmelere maksimum 30.000 TL , küçük işletmelere maksimum 75.000 TL’ye kadar, faizsiz, 3 yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli geri ödemeli destek verilecektir”dedi.
 Desteğe başvurabilmek için ;
-2019 yılında en az 75.000 TL net satış hasılatı elde etmiş olması
-2020 yılı Ocak-Mayıs dönemi ile 2019 yılı Ocak-Mayıs dönemi kıyaslamasında, en az %25 gelir kaybına uğramış olması
-2020 yılı Mart ayındaki personel sayısını, 2021 Mart-Nisan –Mayıs aylarında korumuş olması (personel sayısında azalma olmaması)  gerekmektedir.
Yukarıdaki şartlara ilave olarak, söz konusu işletmelerin  vergi ve SGK borçlarının olmaması yada borçların yapılandırılmış olması gerekmektedir.
Bu destek programına baş vuracak işletmelerin , kamu bankalarınca verilen ‘’İşe Devam Kredisi’’nden  ve KOSGEB Girişimcilik Kredi Faiz Desteğinden faydalanmamış olmaları gerekmektedir.
Desteğe başvurmak için KOSGEB’e  gitmeye ve herhangi bir evrak sunmaya gerek yoktur. Bütün iş ve işlemler, www.kosgeb.gov.tr adresindeki  E-hizmetler menüsünden yapılabilmektedir. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmayan yada Kobi Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmeler, yine online bir şekilde kayıt ve güncelleme işlemini yaparak desteğe başvurabilir.
(ZELİHA KARAYEL)

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku