Güncel

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Kaman’daydı

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Kaman’daydı

12 Kasım 2018 07:31
-A

+A


Kültür ve Turizm Bakanı  Mehmet Nuri Ersoy ilimize gelerek Kaman ilçesinde yer alan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti.
Müzenin ardından Japon Bahçesini gezen Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, daha sonra Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve sonrasında da Kalehöyük Kazı alanında incelemelerde bulunarak yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.  Ziyaretlerinin sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kırşehir’de yapılan kazı çalışmalarında tarihsel ve kültürel değerlerin ortaya çıkmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.
Kalehöyük kazı alanında yöre halkının arkeolojik çalışmalara katılmalarının diğer kazı çalışmalarına örnek olacak nitelikte olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bugün Kırşehir’in Kaman ilçesinde yer alan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Japon Bahçesi, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Kalehöyük Kazı alanını ziyaret ettik.
Japon hükümetinin büyük destekleri ile burada önemli ölçüde yürütülen kazı çalışmaları Türk-Japon dostluğunun en güzel örneğidir. Burada yabancılarla yapılan kazı çalışmalarında yöre halkının arkeoloji ve kazı konusunda eğitilerek uzman haline getirilmesi ve halkın buradaki çalışmalarda sürdürülebilir bir şekilde kullanılması hem sevindirici, hem de diğer kazı alanlarına da örnek olacak bir davranış. 2019 Japonya’da Türkiye Yılı olarak kabul edildi. Tokyo ve Kyoto’da sergilerimiz olacak. Hedeflerimizden biri de Japon turistleri ülkemize getirmek. Türk ve Japon halkının ortaklaşa geliştirdiği projeleri önemsiyoruz.” dedi.
Valimiz Sayın İbrahim Akın da konuşmasında, Kültür ve Turizm Bakanı  Mehmet Nuri Ersoy’u kültür ve medeniyet şehri Kırşehir’e bağlı Kaman ilçesinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a ziyaretinde Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Milletvekili Mustafa Kendirli, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Akio Mijayima, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ferhat Kuran, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Eyüp Temur, Kalehöyük Arkeoloji Müze Müdürü İzzet Esen ve kazı alanı yetkilileri eşlik etti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku