Güncel

Kuraklık Saman fiyatlarını da vurdu

Kuraklık Saman fiyatlarını da vurdu

9 Ağustos 2021 16:16
-A

+A

       İlimizde kuraklık sonucu yaşanan verim kayıpları hayvancılık sektörünü de olumsuz etkiledi. İlimizde sulak arazilerde ürün kayıpları yüzde 30'ları bulurken kıraç arazilerde neredeyse verim alınamaz hale geldi. Durum böyle olunca verim kayıpları samana yansıdı.
Geçtiğimiz yıl samanın kilosu 50 kuruştan satılırken, bu yıl verim kayıpları nedeni ile 1 liraya yükseldi.
Kuraklık nedeniyle saman fiyatlarının da arttığı belirtildi. Barajlarda su seviyesinin azaldığına vurgu yapılarak, yoğun bir şekilde kuraklık yaşandığı, saman fiyatlarının da bu kuraklıktan ve ürünün çok çıkmamasından dolayı artığı, bin liraya kadar saman satışının olduğu bildirildi.
       Yetkililere kuraklıktan dolayı yaşadıkları sıkıntıları ilettiklerini belirten çiftçiler ve çiftçi temsilcileri  "Barajlarda su seviyeleri bayağı düştü. Şuanda çok miktarda sulu tarım olan yerlerde eğer insanlarımızın özel kuyuları yoksa sulama projesinin olduğu yerlerde çiftçilerimiz bayağı bir sıkıntı yaşıyorlar. Çünkü barajlarda da seviye düştü’’ ifadelerini kullandılar. Vahşi sulamanın yapılmaması gerektiğini dile getiren çiftçi temsilcileri, sulama da mutlaka kapalı sisteme geçilmesi gerektiğini aktardılar. Vahşi sulamadan dolayı su dayanmadığına vurgu yapan çiftçi temsilcileri, "Barajlarda su yok zaten, yoğun bir şekilde kuraklık yaşadık. Saman fiyatlarında bu kuraklıktan ve ürünün çok çıkmamasından dolayı artış var. Bin liraya kadar saman satılıyor. Oda ayrı yeten bir sıkıntı. Ben çiftçimizin ürünlerimizin para etmesi, samanların bin lira, 2 bin lira etmesini isterim ama şöyle bir şey var bu dengeyi bozuyor. Her çiftçimizde saman satıcısı değil. Bazen bu fırsatçıların eline geçiyor. Gidiyorlar samancılardan ve balyacılardan saman alıyorlar. Pahalı satmaya kalkanlar var. Bunlara da bir önlem alınması gerekir’’ şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku