Yazar

mahmutsefikkc@gmail.com

25 makale bulunmakatadır

CORONAVİRÜS ve Dünya, KORONAVİRÜS ve Türkiye...

07:00 - 19 Mayıs 2020

+A

-A

CORONAVİRÜS ve Dünya, KORONAVİRÜS ve Türkiye...

 
Efendim malumunuz, Dünya yı sarsan Covid-19 salgını nedeniyle bizde köşe yazımıza, "ESNEK ÇALIŞMA TAHTINDA" ara verdik. Sen neymişsin CORONAVİRÜS dedik. Mart 11 Türkiye ye girişiyle Afalladık valla. Siz takipçilerimiz de özledik derim. 
 
********************
 
Aralık 2019 itibariyle uzakdoğunun kadim, zengin ülkesi ÇİN' in meşhur WUHAN kentinde patlak veren Covid-19 / Coronavirüs / Koronavirüs salgını tüm dünyayı kısa sürede sardı.
 
********************
 
Gelişmiş ülkeler, bir önceki dönemde, Ebola / Sarp krizleri gibi salgın hastalıkların çıktığı yerde sirayet edeceği ve keza dünyaya yayılmayacağını tahmin etmiş olsa gerek ki, akabinde, en amiyane tabirle..... Trene baktığı gibi tedbirsiz ülkeler mahvoldu.
 
Sağlık sistemleri çöktü. Modern Entelektüel havaları finish oldu. Sağlık çalışanları ile Hükümet arasında medyaya yansıyan gerilimler had safhaya çıktı. Belçika, Fransa örneği gibi.
 
********************
 
Avrupa da ilk etapta İtalya alarm verdi. Üyesi olduğu NATO ve AB ülkelerinden durumun vahametine binaen acil yardım istedi. Yardım gelmeyince üstüne üstlük Avrupa Birliği üyesi olmayan, Türkiye, Rusya, Küba dan Tıbbi yardım gelince olanlar oldu. Esasen İngiltere'nin AB den ayrılması süreci İtalya ya da yansıyacak. Bunu kenara yazın derim.
 
********************
 
An itibariyle Avrupa Birliği Ülkeleri arasında iki ay içinde Koronavirüs "ÖLÜM" istatistiği maalesef aşağıda şöyle ki,
 
1. İngiltere : 34.636
2. İtalya : 31.908
3. Fransa : 28.108
4. İspanya : 27.650
5. Amerika'yı da katarsak : 90.142 kişi bu salgın hastalıktan 2 Ay içinde öldü.
 
********************
 
Türkiye'miz ise ölüm vakası an itibariyle 4140 gibi komik bir rakam. Başta Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA ve Sağlık Çalışanlarımız ve özellikle "BİLİM KURULU" nu kutluyoruz. Kim ne derse desin Türkiye Covid-19 Tedbirleri Kapsamında dünya genelinde iyi bir, başarılı bir sınav verdi.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk boşa dememiş. Ne dedi pekii... "Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz"!! Anadolu insanı yokluktan varlık çıkarır. Taşı sıkar suyu çıkarır. AFAD dönemlerinde birlik beraberlik içinde yürür. Tek yürek olur. Tarihte çok örnekleri var malumunuz.
 
********************
 
Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına...
 
1. Bundan tam 20 Yıl Önce, 17 Mayıs 2000 de CİMBOM GALATASARAY, Avrupa da UEFA ŞAMPİYONU oldu. Gurur duyduk. Takriben iki üç ay sonra da Real Madridi yenerek yani Şampiyonlar ligi şampiyonu nu YENEREK, Hem Avrupa UEFA kupasını hem de SÜPER Kupayı müzesine Kral Aslan götürdü. Darısı e yanii artık Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve hadi Başakşehir de olsun. Bir UEFA kupası alın yahuu. 
 
********************
 
2. Bundan tam 2 yıl önce 18 Mayıs 2018 de kim vefat etti?? Sayın Mustafa KARAGÜLLÜ namı diğer AHİ BABA. Kıymetini bilemedik. Kırşehir i ve Ahilik Haftası Bayramı, Teşkilatını 1960 dan beri varını yoğunu ortaya bizzat koyarak, uğraşı veren merhum Mustafa KARAGÜLLÜ nün cenaze töreni bile hiçde kalabalık değildi. Kayıtlara bakıldığında NET görülür. Oysa diksiyonu, hitabeti, Genel kültürü fevkalade yüksek bir şahsiyetti. Neşet Ertaş a verilen değerin resmi makamlarca Ahi Baba ya da verilmeli. Mesela Merkez Kütüphanenin bir bölümüne ismi ve eserleri, Caddeye veya sokağa, parka ismi verilebilir. Her Ahilik Haftası Bayramında özellikle sinevizyon uygulanıp sayın merhum Mustafa KARAGÜLLÜ tanıtabiliriz. Gibi.. Gibi... Bir çok örnek ile arttırabiliriz. 
 
********************
 
3. Yarın 19 Mayıs. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsuna çıkışı. Ve kurtuluş savaşını başlatması. Atatürk ü Anlamak için, 
 
a) Zamanın şartlarına göre mukayese edeceksin, 
b) Nutuk ve Gençliğe hitabeyi ayda bir okuyacaksın. 
 
********************
 
Türkiye de bana göre sorun şu. Aslında çok basit. Ama 83 milyonu geren bir sorun. Merak ettiniz değil mi? Bu benim denklemin. Şöyle ki;
 
********************
 
1. Nutuk' u okumadan Nutuk atan çok maalesef. 
2. Din ve Diyaneti bilmeden Ahkam kesen de çok maalesef. 
 
********************
 
Eee... Bu iki sorun ülke gündemini işgal ediyor. Kısır döngü. Bakın Amerika da Kasım da Başkanlık seçimi var. Başkan TRUMP un, seçilirse son 4 yıllık görevi alacak. SON AMA. Bizde de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi de 2 dönem oldu. Her zaman derim. İki dönemlik sistemi Allah aşkına, STK Başkanlığına, Muhtarlıklara, Encümenlere, Belde, İlçe, İl, Büyükşehir Belediyesi başkanlıklarına da getirirsek yetmedi Milletvekilliğine de keza. 
 
Görün artık nasıl her şey normalleşiyor?? Vatandaş diyor ki, doğdum Muhtar, askere gittim Muhtar, evlendim gene Muhtar veya STK Başkanı, Belediye Başkanı, (25 yıl Melih Gökçek örneği), Gibi. 7 kere gelip 8 kere giden Süleyman Demirel örneği nasıl?? Türkiye artık bunu aşamalı. Milletvekilliği Barajı ilk etapta %5 e, sonra % 3 e düşürülmesi. 1980 Darbe Anayasa sı komple değişmeli. Yamalı bohça. Siyasetçi ve STK Başkanları 2 dönem seçileceğini bilince Teşkilatlar'da da sıkıntı olmaz artık derim. 
 
********************
 
Kardeşim Türkiye nin en büyük sorunu İşsizlik ve Ekonomik göstergelerdir. %14 de dayanmış İşsizlik. Koronavirüs de Esnafa ayreten vurdu. Sonucu Allah kerim. Buna rağmen Sağlık ta dünya lideriyiz desem yanılmayız herhalde. Covid-19 hastalığı tedavisi bedava desem, uzak ülkelerden Ambulans uçakla Türkiye ve başka ülke vatandaşlarını getirmemiz alkışlanacak bir durum
 
********************
 
Bakın eleştirime. Yapıcı bir şekilde. Doğruya doğru diyeceğiz. Geçen hafta gündeme en çok oturan konu Millet İttifakı Kanadından İYİ PARTİ Genel Başkanı sayın Meral AKŞENER in, HDP yi Terör örgütü PKK nın siyasi uzantısı demişti. Bunun sonucu ilerde hani derler ya "EKSEN KAYMASI" gibi. İlk seçimde İttifaklar arası geçiş olmaz mı?? Olabilir. İyi Parti ilerde Cumhur İttifakı veya İttifaksız seçimede gidebilir. Siyaset te temel kural : DÜN DÜNDÜR BUGÜN BUGÜNDÜR...
 
********************
Arife tarif gerekmez Türkiye siyaset tarihini bilen bilir. Anlayana anladı. Bir sonraki yazımızda şehrin unutulmayan, sevilen, sayılan, saygın Belediye Başkanı "GÖNÜLLERDEN GEÇEN HAKKI GÖÇEN" Röportajımıza değineceğiz. Müthiş bir Röportajdı. Sağlıcakla kalın. Maskemizi takalım. Sosyal mesafeyi koruyalım. Bol kolonya'lı günler dilerim. Selam vesselam... 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku