Yazar

mahmutsefikkc@gmail.com

25 makale bulunmakatadır

GURME MAHMUT CEMELE KÖYÜ' NDE !

06:42 - 28 Ağustos 2020

+A

-A

 

Memleket Gazetesi Köşe yazarımız aynı zamanda sosyal medyada Kırşehir Habernet Genel Yayın Yönetmeni MAHMUT ŞEFİK KOÇ, pandemi sürecinde halka moral, motivasyon depolamak için,
Ağustos ayı içerisinde "SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN PEDAL ÇEVİRİN" kampanyası başlatmıştı.
İlk etapta şehre 7 km uzaklıktaki Özbağ Kasabası ile başlayan bisiklet turuna sosyal medyada bisiklet severler fazlasıyla rağbet etti.
Sonraki etapta bisiklet turu GÖLHİSAR, İNAÇ KÖYÜ ve CEMELE KÖYÜ Namı diğer ÇAYAĞZI KASABASI idi.
Tarihi bir köy olan Cemele Köyü eskiden Anadolu da kurulan devletlerin, beyliklerin ileri uç haber alma, gözetleme kalesiydi.
Meşhur Cemele biberiyle ünlü olan Cemele Köyü yerli turistlerin uğrak yeridir.. Avrupadan gurbetçi hemşerilerimiz sırf  "CEMELE BİBER DOLMASI" almak için özellikle CEMELE KÖYÜ ne akın ederler.
CEMELE KÖYÜ BİBERİ sadece ama sadece CEMELE KÖYÜ 'nde yetişir. Ziraî araştırmalara göre biberin özelliği CEMELE KÖYÜ havası, nemi ve toprağı özelliği lezzetinde gizem taşır.
CEMELE KÖYÜ sadece Biberiyle meşhur olmayıp, Kuru Fasulyesi ile de meşhur olmasına rağmen, halkımız tarafından hâlâ daha bilinmemektedir.
Bisiklet turuna döndüğümüzde ise toplamda şehir merkezine 18 km uzaklıktaki CEMELE KÖYÜ etabı takriben 35 / 36 km gidiş / dönüş parkuruydu.
Bu zevkli turda ilklerde yaşandı. İki kişi ile başlayan bisiklet turuna her geçen gün rağbet arttı.
CEMELE KÖYÜ turuna katılan 7 kişilik ekipten 1 kişinin bisikletinin tekeri patlaması, diğer iki kişinin de turdan yarı yolda dönmesi ayrı bir rekabet fasıl oluşturdu.
Bir sonraki etap Yağmurlu Dağları aşireti civarında KARINCALI KÖYÜ etabı olacaktır. Sabırsızlıkla o etabı sağ salım bitirmek istiyoruz.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku