Yazar

mahmutsefikkc@gmail.com

21 makale bulunmakatadır

Rektör Hoca ve Faaliyetleri (2)

09:58 - 27 Mart 2020

+A

-A

 

Efendim geçen hafta Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan KARAKAYA hocamızın özgeçmişi ve faaliyetlerinden bahsetmiştik. 
*********************
Esasen Rektör Hoca Kırşehir' i adı gibi biliyor. Gençlik çağında Kırşehir de büyümüş. Özbağ da ve Kırşehir de Fırıncılık yapmış. Mahalle mahalle, çarşı pazar ekmek dağıtmış. Her mahalleyi, çarşıyı karış karış dolaşmış. 
*************************
Sonra azmetmiş. Sayısal bilinci yüksek seviyede olsa gerek Matematik alanında tahsil yapmış. Matematiğin profesörü olmuş. Konferanslar vermiş. Seminerlere katılmış. İsmi Türkiye de tüm üniversitelerde akademik camiada mümtaz şahsiyetler arasına girmiş. 
YÖK' ün de dikkatini çeken Rektör Prof. Dr. Vatan KARAKAYA, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile iki kez Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmış. Mütevazi Rektör Hoca kendisine taş atanlara cevap vermeden çalışmalarıyla cevap vermeyi şiar edinmiş. 
*************************
Esasen Kırşehir de kimi kesim, Rektör Hocayı tanıyamamış. Hem de hiç anlayamamış. Çalışkanlığını, Maliye den gelen ödenekleri yapısal reformlar ile kısa zamanda Üniversiteyi tek kampüs haline getirmesini, Ahi Evran Üniversitesini Pilot Üniversite haline getirmesini, Termal Seracılık ve Hirfanlı Barajı mevkiinde Balıkçılık sektörü oluşmasını, Hentbol Takımını süper lige çıkarmasını ve dahi dahi nice projelerini anlayamamışız...
*************************
Dönelim ilk Röportajımızın özetine... 
KOÇ : Sayın Hocam, göreve geldiğinizden bugüne Üniversitemizde kaç bölüm ve öğrenci vardı?
REKTÖR KARAKAYA : Üniversitemizin kuruluşundan göreve ilk geldiğimiz 2015 yılına kadar 57 bölüm vardı. Biz göreve geldikten sonra sadece 2018 de 63 bölüm açtık. Öğrenci sayımız her yıl en az 1000, 1500 civarında artmaktadır.
Şu an itibariyle 21.600 öğrencimiz mevcuttur. 2014 te 2500 öğrenci kaydını sildirmişti. Sebebi ise öğrenci kalma yurt barınma yerlerimizin yetersiz kalması yüzündendi. Şimdi ise sadece kampüste toplamda 10 bine yakın öğrenci yurdu kapasiteye geçiyoruz. Bitme aşamasında İnşaatta olan modern öğrenci yurtlarımız mevcut.
Üniversitemiz gerek modern kampüsü, gerekse Akademik Kadrosuyla göz dolduruyor. Çevre illerdeki Üniversitedeki hocalarımız bunu her zaman imrenerek bize şifahen dile getiriyor. Kısa zamanda çok yol kateddik. 
 
Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Ziraat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve daha bir çok fakülte bölüm binası yaptık. Şehrimizin ihtiyacına uygun bölümler açtık. Artık öğrenci, Akademik odaklı çalışmalarımıza yoğunluk vereceğiz. Demişti...
*************************
 
KOÇ : İlk dönem faaliyetleriniz ile ikinci yani şimdiki dönem faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
REKTÖR KARAKAYA : İlk dönem faaliyetlerimizde alt yapıyı tamamlamak maksadıyla 2016 dan günümüze 14 Fakülte / Bölüm vd. çok amaçlı modern binalar yaptık. Üniversitemizi temel bilimler adına doyurduk.
KOÇ: Efendim Kırşehir nüfusuna oranla çok zeki insanların çıktığı bir şehir. Özellikle MEB, YÖK, vd. sınavlarda. Şehrin en büyük özelliği Hukukçu çıkarması. Biliyorsunuz Anayasa Mahkemesi Başkanı, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay Başkan ve üyeleri Kırşehir den çıktı. Üniversitemizde Hukuk Fakültesi açmayı düşünüyor musunuz?
REKTÖR KARAKAYA : Çok yerinde kaliteli güzel bir soru Mahmut Bey. Bu hususu üç yıl önce masaya koyduk. Mütalaasını yaptık. Türkiye deki Hukuk Fakültelerinin durumunu Kırşehir için analiz ettik. An itibariyle İstanbul Hukuk Fakültesi ve benzeri bir çok Üniversite de Akademik hoca sorunu çekerken Kırşehir'e Hukuk Fakültesi açmak aslında bir seviyesi düşük, Eğitim Akademik problemi olan sıkıntılı bir durum ortaya çıkacaktı.
*************************
Kısaca Hocasız Öğrenci yetiştirmek büyük vebaldir. YÖK artık bu hususta da Hukuk Fakültesine gerek girişi gerek kontenjan hususunu biliyorsunuz daralttı. Azalttı. Kalite ve Kalifiye daha da artsın diye. Yetmedi yine yakın zamanda Türkiye Barolar Birliği teklifiyle Cumhurbaşkanımızın onayıyla Hukuk Fakültelerinin mevzuatı da değişti. Mesela mezun olan direkt stajdan sonra Avukat olamıyor. Avukatlık sınavı ve eğitimi alacak.
Hukuk Adalet Terazisi demektir. Kaliteli öğretim elemanı artınca ileride düşünülebilir. Hali hazırda Hukukçu Akademisyen açığı had safhada. Şu anda YÖK bile belirli kadrolara Hukukçu koyamıyor. Personel yok. Bizde Türkiye deki Hukukçu Öğretim üyesi görevlisi doymuşluğa ulaşmasını bekliyoruz. Açsak YÖK de izin veremez zaten. Eşyanın tabiatına uygun olarak hareket ediyoruz.
Bizim "OLMAZSA OLMAZIMIZ ÜLKE MENFAATLERİ" dir.
*************************
 
KOÇ : Hirfanlı Barajı ve Pilot Üniversitemizden bahsedermisiniz?
REKTÖR KARAKAYA : Geldiğimiz günden beri "BÖLGESEL KALKINMAYI" şiar edindik. 1000 kişilik öğretim üyesi 560 kişilik idari personel ile yolumuza devam ediyoruz. Stratejik planlamada Üniversitemiz bölgeye nasıl bir katkı yapar diye plan, proje oluşturduk.
*************************
 
Hirfanlı Barajı Davulağında 40 tonluk Alabalık tesisleri kurulması için 10 tonluk Gökkuşağı Alabalık üretimine başladık. Kendi ihtiyacımızı karşıladık. Belirli kurumlara sattık. Bizim bu itekleyici, özendirici faaliyetlerimizi gören 51 yatırımcıdan 5 Tarım İl Müdürlüğünden izni aldı. 7 si alma aşamasında. Ekstra 7 bin ton balık üretimine özel sektör de katıldı. 
Toplamda bizim sınırlarımız içinde balık üretimi 85 bin ton. An itibariyle %15 e yakın üretim mevcut. Diğer müracaat edenlerde şartları yerine getirip izin alırlar ise %100 e yakın üretim elde edilip, şehrimizin bütçesine katkı sağlayacaktır. Bu yatırımcılar akademik verileri bizim hocalarımızdan aldılar. 
Bununla birlikte Pilot Üniversitemizde 7 başlığımız vardı. 4 ü sağlık 3 ü de Tarım ve Sera idi. Ceviz de dahil olmak üzere. Sağlıkta Fizik Tedavi Rehabilitasyon 150 yataklı Hastanemiz, taşınma iznini aldık. Mevcut 41 yataklı uygulama merkezimizi taşıyarak faaliyete geçireceğiz. 
*************************
Bu merkez içinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi, Ozon / Akupunktur/ Kupa da faaliyet göstermektedir hastanemizde. Diğer 3 ününde izni alındı. Onları da işleme koyacağız. Açtığımız 3 geleneksel tıpta kar eden kurum haline geldik. Bu bölüm sayılarının sayısını 10 a kadar çıkaracağız. 
Bununla birlikte sporcu sağlığı merkezinde yer tahsisi yerini yaptık. Arkadaşlarımız sertifikalarını aldılar. Antalya Florya Tesisleri ile birlikte işbirliği yaptık. Şehrimizi Ulusal ve uluslararası düzeyde sporcu sağlığı, spor zedelenmesi, yaralanması merkezi haline gelmesini sağlayacağız. Bunu Termal suyumuzla yapacağız. Dedi... 
Evet. Şehir Üniversitesi ile gelişir. Nasıl bir Üniversite? Bölgesel Kalkınma ya katkısı olan bir Üniversitesi ile. Sporu ile. Belediyesi ile. Aktif Valisi ve Vekilleri ile gelişir. Sanayi Odası ile Esnaf Odası ile Ziraat Odası ile gelişir. AVM si ile, Kongre merkezi ile, Hızlı Treni ile, havalanı ile gelişir. Turizmi ile Meşhur Festivalleri ve Fuarı ile gelişir. 
*************************
 
Kısır döngü ile çekişme ile gelişmez. Zaman kaybeder. Kırşehir son 10 yılda hızla gelişti. Caddesiyle, parklarıyla, yoluyla, Üniversitesi ile, Hastanesi, Adliyesi, Terminali ile, Neşet Ertaş Kültür Merkezi ile, Ahi Külliyesi ile, Tabiat parkı ve yürüyüş yolu ile gelişti bir hayli yol katetti. 2. Lige çıkan Kırşehir Belediyespor ile keza. Modern cafeleri ile gençliğin merkezi haline geldi. Cacabey Meydanı keza. 
Değişmeyen NEDİR?  "SEN / BEN, SİZ / BİZ KAVGASI". Oda değişmeye başladı. Yapılan işin kötüsü olmaz misali. Meyve veren ağaç taşlanır. Eseri kalan anılır. Güncellenmek mühim. Gerekirse çevrenizdeki en yakın insanları bile kenara güzelce koyup, daha kaliteli daha Kalifiye kişi ile çalışmayı öğreneceğiz. 
*************************
 
Küresel sermaye yönetim de bunu yapıyor. Yöneticinin önceliği dönem dönem değişiyor. Her dönem aynı ekiple yola gidilmez. Yoksa ya yerinde sayarsın. Yada kaybedersin. Çağın şartlarına göre resetlenmek, güncellenmek elzem. Uzun vadeli hedefleriniz için şarttır. Rektör hocadan aldığımız mesajlardan birisi de bu olsa gerek. "Bölgenin Şartlarına Göre Hareket Etmek" prensibi. 
CORONAVİRÜS e karşı tedbirli olalım. Ama korkmayalım. Tedbiri al ve korkma. Görüşmek üzere sağlık sıhhat esenlikler diliyorum...
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku