Yazar

Ahi.optik@hotmail.com

46 makale bulunmakatadır

SON KALE

09:27 - 13 Ağustos 2020

+A

-A

Osmanlı Kudüs’ten çekilmiştir. Cemal Paşa, Zeytindağı’ndaki karargahı boşaltmış trene binip İstanbul’a doğru yola çıkmıştır. Tren Toroslar’dan Anadolu’ya girmişken Cemal Paşa Anadolu topraklarını gözleriyle süzerken yanındakilere şöyle söyler, “Anadolu’dan başka her yeri imar ettik.
Buraları ihmal ettik.” Bir gün, Kudüs’teki Zeytindağı’nda bulunan Osmanlı Karargahı’na haber ulaşır. Bir grup asker yürüyerek Kudüs’e gelmek üzeredir. Karargahtakiler kapıya çıkar askerleri beklemeye başlar. Biraz sonra yorgun bir şekilde askerler gelir. Askerlerin başındaki komutana nereden geldikleri sorulur, cevap, “Adana’dan” olur. Peki nereye gidiyorsunuz diye sorulduğunda cevap, “Aden’de bir ayaklanma çıkmış. Onu bastırmak üzere Aden’e gidiyoruz” der komutan. Cemal Paşa, “Peki treni neden kullanmadınız.
Adana’dan buraya kadar neden yürüyerek geldiniz” diye sorduğunda aldığı cevap yakıcıdır: “Tren size erzak getiriyor. O tren bizi getirse sizin ihtiyaçlarınız gelemezdi.”
Düşünün bir kere, Adana’dan yaya olarak Kudüs’e, oradan yine yaya olarak isyanı bastırmak üzere Aden Körfezi’ne giden Anadolu evlatları, Kudüs’tekilerin iaşesi ve levazımı eksik kalmasın diye 3 bin km’lik yolu yaya olarak yürümeyi göze alıyor! Anadolu’nun her yerinde mütevazı, küçücük bir kaç haneli köyler vardır Bu köylerin ne hacısı, ne hocası ne de askeri eksik olur. Bu köylerin ne fakirliği nede yoksulluğu eksik olur. Lakin muhtaçlığı asla kabul etmezler Kimseye muhtaçlık duymazlar. Kimseden bir yardım almazlar. Kimseye el açmazlar.
“Allah devlete millete zeval vermesin” diye dua ederler. Bu köylerin "Seferberlik bakiyesi”yani borçları vardır,savaş çıkar haydi cepheye beşikteki çocuğun, yeni evlendiğin hanımın yani herkes arkanda kalır belki dönersin belkide... Hani o, Aden Körfezi’ne yürüyerek giden Anadolu evlatları gibi Hani o Balkan Harbi’ne asker toplanırken köylerinden gidenlerden... Çanakkale Savaşı’nda göğüs göğüse savaşanlardan... Hani o büyük Cihan Harbi’nde Erzurum Cephesi’ne koşanlardan... Kurtuluş Savaşı’nda son topu Polatlı’da atanlardan... “Seferberlik bakiyelerinden yani... Hepimizin köyünde isimsiz kabirler vardır Bu kabirlerde yatan, babasıyla Çanakkale Savaşı’na giden. Babası orada şehit düşen. Kendisi yıllar sonra Kurtuluş Savaşı’nı da bitirip köye dönen Hasan Onbaşı’dır. Şu kabirde yatan, Erzurum Cephesi’nde Ruslara karşı savaşan er Mehmet’tir. Şuradaki yıllar sonra köye döndüğünde annesi tarafından tanınamadığı için jandarmaya köye kaçak geldi diye ihbar edilen Celal Çavuş’tur.” Ve hasıl olan, Anadolu’nun kaderi, Anadolu evlatlarının kaderi,dün de bugün de aynıdır. Dün Aden’e yetişmeye çalışırken de... Çanakkale’ye, Balkanlara, Doğu Cephesi’ne koşarken de... Kurtuluş Savaşı’nda son topu patlatırken de “hesapsız” olandır, Anadolu... Ve Anadolu evlatları!
Bugün de örneğin, tek geliri devletin verdiği 65 yaş aylığı olduğu halde bir kuruş elektrik faturası borcu olmayan da! Anadolu evladıdır... Gönül insanıdır Anadolu insanı. Yıllardır yalılarda oturanlar,viski yudumlayanlar,kadayıfı kaymaklı yiyenler. Ne verdiniz bu Anadolu insanına. Anadolu insanı son yıllarda mutlu,umutlu. Anadolu insanı dedik ya saftır,temizdir,kötülük düşünmez her söylenene inanır kalbi temizdir. Ve şunu iyi bilir ANADOLU SON KALEDİR. HAİNCE KURULAN İTTİFAKLARA KANMAZ " iyi " GÜNLER BEKLİYOR BİZLERİ YALANLARINA İNANMAZ. Kaddafi,Saddam dikdatör hırsızdı,şimdi ne Libya nede Irak ayakta,dikdatörleri gitti özgürlükleri geldi...! Ceddimizin cümlesine rahmet, memleketimize huzurlar diliyorum.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku