Yazar

gokhanmaras@hotmail.com

24 makale bulunmakatadır

Suluca Karahöyük…

07:00 - 22 Kasım 2014

+A

-A

PİR AHİ EVRAN hazretlerinin eşi, büyük alım Şeyh Evhadeddin Kirmani'nin kızı, Bâcıyân-ı Rum un kurucusu, büyük mücahit, ahilerin ulularından Fatma Hatun (Fatma Ana-Kadıncık Ana) Suluca Karahöyük’te kendisine tahsis edilen evde kalıyordu. Yanında kendisine yardımcı olan Bâcıyân-ı Rum mensubu çok sayıda kadın dervişler de vardı.
Fatma Ana odasından dalgın dalgın dışarıyı seyrediyordu. Piri, eşi Ahi Evran hazretlerinin şehit edildiği haberini almıştı. Hem üzgün, hem de sevinçliydi.
Üzgün oluşunun nedeni, bunca yıllık eşi, hayat arkadaşı, bu dünyadan göçmüştü. Bu dünyada görüşmeleri artık mümkün değildi.
Sevinçliydi. Pir Ahi Evran hazretleri, ileri yaşına rağmen elinde kılıçla, din düşmanı istilacı Moğol ordusuna karşı savaşarak şehit olmuştu. Sevgili eşi, Kuran’da cennetle müjdelenen şehitlerin arasına katılmıştı. Sevgili eşi, ahilerin piri, büyük mücahit, nizam-ı âlem ülküsünün asken, doksan yılı aşan ömründe, hep din için, devlet için millet için çalışmış, mücadele etmişti. Nefsine esir düşün dünya zevki, dünya malı ve dünya makamına meyil etmemişti. Allah da; piri şehitlik rütbesi, ile mükafatlandırmıştı.
Fatma Hatun’un bulunduğu odaya giren yardımcı kadın dervişlerden biri;
-Kadıncık Anam! Şeyh Muhammed Hacı Bektaş, baş sağlığı için gelmiş, destur var mı?
-Şeyhim buyursun! Diyerek, Fatma Hatun ayağa kalktı. Şeyh Muhammed Hacı Bektaş’ı ayakta karşıladı, buyur etti. Şeyh Muhammed Hacı Bektaş oturduktan sonra, Fatma Hatun da oturdu.
-Hoş gelmişsiniz şeyhim!
-Hoş gördük Kadıncık Anam!
Yardımcı kadın dervişler, Şeyh Muhammed Hacı Bektaş'a gül suyu ve bal ikram ettiler. İkramların içilmesi ile birlikte Şeyh Muhammed Hacı Bektaş;
-Başınız sağ olsun, Allah sizlere ve pirimden geri kalanlara hayırlı ömür versin Kadıncık Anam.
-Sağ olasın şeyhim! Allah sizlere de hayırlı ömür versin!
-Amin!!! Pirimiz Ahi Evran hazretleri, şehitlik rütbesine nail oldu. Allah bizlere de şehitlik rütbesini nasip etsin.
-İnşallah!!!
-Allah ahirette Peygamberimizle, pirimizle komşu olmayı nasip etsin.
-İnşallah!!!
-Pirimiz Ahi Evran hazretleri, bu dünyadaki mücadelesini tamamladı. Bizler ve siz Kadıncık Anam, pirimin bıraktığı yerden mücadeleye devam edeceğiz. Ömrümüz bitinceye kadar, düşmanla, haksızlıkla, zulümle, adaletsizlikle, yoksullukla ve karanlıkla savaşmaya devam edeceğiz. Biz ömrümüzü tamamlayınca geriden gelenler, bu savaşı devam ettirecektir. Bu mücadele kıyamete kadar devam edecektir. Allah azmimizi artırsın. Ökçesi üzerinde dönenlerden eylemesin.
-Amin!!!
-Kadıncık Anam! Siz Şeyhimiz, ilmin ışığı Evhadeddin Kirmani hazretlerinin ve Pirim Ahi Evran hazretlerinin bizlere emanetisiniz. Bizim için çok değerlisiniz. Değeriniz sadece şeyhlerimin emaneti olmaktan gelmiyor. Bacıyan-ı Rum’u kurarak, bu yaşa kadar yılmadan, din için, devlet için, millet için, mücadele ettiniz. Adaletsizliğe, haksızlığa, zulme ve karanlığa karşı durdunuz. Nizam’ı alem ülküsünün yılmaz savunucuları oldunuz. On yılı aşan Moğol esareti bile sizi yıldıramadı. Fatma Hatun olarak, Kadıncık Ana olarak, bizim için çok değerlisiniz.
Kadıncık Anam! Fikrinize ve tavsiyelerinize, hepimizin ihtiyacı var. Siz şeyhler meclisimizin üyesisiniz. Sizi ziyaretimle hem baş sağlığı dilemek istedim, hem de şeyhler meclisi üyesi olduğunuzu tebliğ ettim. Yardımcınız Allah olsun!
-Amin!!!
Şeyh Muhammed Hacı Bektaş, izin isteyerek Fatma Hatun’un evinden ayrıldı. Fatma Hatun ömrünün sonuna kadar şeyhler meclisi üyesi olarak mücadelesine devam etti. Fikirleri, görüşleri ve düşüncesi ile faydalı oldu. Fatma Hatun, şeyhler meclisinin ulu bir üyesiydi.
 
Aralık 2013 Gülşehir/Kırşehir

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
1 17 Aralık 2019 11:29

3CssL2Le'));select pg_sleep(6); --

Cevapla
1 17 Aralık 2019 11:29

IMuRjIMA');select pg_sleep(3); --

Cevapla
1 17 Aralık 2019 11:29

VaOwWLVc';select pg_sleep(3); --

Cevapla
1 17 Aralık 2019 11:29

-1));select pg_sleep(3); --

Cevapla
1 17 Aralık 2019 11:29

-1);select pg_sleep(3); --

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku