Güncel

MİLLETVEKİLİ İLHAN'dan AHİ BABA MUSTAFA KARAGÜLLÜ’yü ANMA MESAJI

MİLLETVEKİLİ İLHAN'dan AHİ BABA MUSTAFA KARAGÜLLÜ’yü ANMA MESAJI

18 Mayıs 2021 15:45
-A

+A

       CHP Kırşehir Milletvekili Metin İLHAN, “Ahi Baba” lakaplı Mustafa Karagüllü’nün vefatının 3. Yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayımladı. Milletvekili İlhan mesajında şunları kaydetti:
"Ahilik, tarihten bu yana büyük ve derin bir kültür olarak Anadolu topraklarında kendini gösteren, her daim değerlerini koruyup yaşatacak olan bir toplumun geleneklerine, göreneklerine, örf ve adetlerine sahip çıkarak kendi kültürünü ileriye doğru taşımasında önemli bir yapı sayılmaktadır.
       İnsanların iyi, ahlaklı, dürüst bir şekilde dostluk, kardeşlik ve dayanışma gibi güzel huyları bir bütün olarak kendi içinde birleştirdiği bir toplum yaratma amacında olan ahilik, aynı zamanda halkın farklı iş kollarında yetişip gelişmesini de ön gören bir düzeni oluşturmaktadır.
Ahilik geleneği, insanların sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel açılardan her dalda kendilerini geliştirmesine katkılar sunmuştur. Toplumsal, felsefik, sanat ya da ekonomi konularının hangisi için olursa olsun insanların mutlak suretle kendilerini geliştirmesi gerektiği vurgusu yaparak eğitim görmeleri adına onları desteklemiş ve önünü açmıştır.
       Bu düşünceler ışığında; ahilik kültürünün en önemli değeri ve bilge bir kişi olan Ahi Baba Mustafa Karagüllü’nün de hem memleketimiz Kırşehir’e hem de ahilik kültürüne çok büyük katkılar sunduğunu belirtmek gerekir. Karagüllü; dayanışma, yardımlaşma, paylaşma duygularını ve kültürünü yaşadığı memlekete ve topluma sunduğu örnek davranışlarıyla her adımda sergilemiş olan bir karakterdi.
       Bu duygularla; ahilik kültürüne, memleketimize sunduğu katkılar, verdiği çabalar, emekler dolayısıyla gurur duyduğumuz ve hiçbir zaman unutulmayacak olan Ahi Baba Mustafa Karagüllü'nün sonsuzluğa uğurlanışının yıl dönümünde saygıyla anıyor, rahmet diliyorum."

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku