Güncel

Milletvekili İlhan'dan bir soru önergesi daha...!

Milletvekili İlhan'dan bir soru önergesi daha...!

23 Ocak 2020 07:03
-A

+A


Kırşehir CHP Milletvekili Metin İlhan, Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK yazılı olarak cevaplandırması için bir soru önergesi verdi. Gündemde sıkça rastlanan konular arasında yer alan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan, 2020 yılı ocak ayı kadrolu öğretmenlerin aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme duyurusunda il / ilçe emri uygulaması hususunda öğretmenlerin mağduriyetlerini dile getiren Milletvekili İlhan, yanıt beklediği sorularını meclise sunarak gerekli çalışmaları başlattı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2020 Yarıyıl Tatili Kadrolu Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu 20 Aralık 2019 tarihinde yayınlanmıştı.
Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli kadrolu öğretmenlerin (652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4 üncü maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken sözleşme gereği 3 yıllık çalışma süresini tamamlayıp öğretmen kadrolarına atananlar dahil olmak üzere) il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılacağı açıklandı. Kırşehir CHP Milletvekili Metin İlhan, öğretmenlerin mağduriyetlerini dile getiren soru önergesini meclise sundu. Milletvekili İlhan'ın, Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği konu ile alakalı soruları şöyle:
"Aşağıda yer alan sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.
            Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan, 2020 yılı ocak ayı kadrolu öğretmenlerin aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme duyurusunda il / ilçe emri uygulamasına yer verilmemiştir. Bu nedenle öğretmenlerimizin mazerete bağlı yer değişikliğine ilişkin işlemleri, sınırlı sayıdaki  kontenjanlar dahilinde yapılmak zorunda kalınmaktadır. Bu durumda birçok öğretmen mağdur olacaktır. Bu bağlamda;
            1. İl / ilçe emri uygulaması getirilip bu mağduriyet çözülecek midir?
            2. MEB il / ilçe emri uygulamasını bazı dönemler yapıp bazı dönemler yapmamaktadır. Öğretmenlerimizi mağdur eden bu durumun sebebi nedir?
            3. Yönetmeliklerde tercihlerine atanamayanlara il / ilçe emri uygulaması hakkında hüküm bulunmamaktadır. Bunun sebebi nedir? Bakanlığınızca bu hükmü yönetmelik ile mevzuata almayı planlamakta mısınız?"

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku