Güncel

MOBİL TRAFİK EĞİTİM TIRI TÜRKİYE YOLLARINDA TANITIM PROGRAMI KIRŞEHİR’DE

MOBİL TRAFİK EĞİTİM TIRI TÜRKİYE YOLLARINDA TANITIM PROGRAMI KIRŞEHİR’DE

2 Kasım 2019 07:45
-A

+A

 

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un katılımıyla Ankara Mamak Şehit Cihan Yıldız İlkokulu’nda Mobil Trafik Eğitim Tırı Türkiye Yollarında Tanıtım Programı 16 Ekim Çarşamba günü düzenlendi.Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü, Mobil Trafik Eğitim Tırı Türkiye Yollarında Tanıtım Programı 01-02 Kasım saat 09.30- 16.30’da Kırşehir Cacabey Meydanı’nda gerçekleştireceğini bildirdi.
MOBİL TRAFİK EĞİTİM TIRI TÜRKİYE YOLLARINDA TANITIM PROGRAMI
Ankara’daki programa, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, İçişleri Bakan Yardımcıları Sayın Muhterem İnce, Sayın Mehmet Ersoy, Sayın İsmail Çataklı, Ankara Valisi Sayın Vasip Şahin, Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Aktaş, Genel Müdür Yardımcılarımız Sayın Erhan Gülveren, Sayın Adem Çakıcı, Sayın Mehmet Fatih Serdengeçti, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sayın Arif Çetin, AFAD Başkanı Dr. Sayın Mehmet Güllüoğlu, Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Sayın Fevzi Apaydın, Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Sayın Müberra Eresin, Mamak Belediye Başkanı Sayın Murat Köse, öğretmenler, çocuklar ve basın mensupları katıldı.
Mobil Trafik Eğitim Tırı Türkiye Yollarında Tanıtım Programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu burada yaptığı konuşmasında, “Trafik konusu hem ülkemizin hem de dünyanın en önemli güvenlik problemlerinden birisi olarak karşımızda durmaktadır. Dünyadaki ölümlerin %2,5’i ne yazık ki trafik kazaları sebebiyle olmaktadır. 5 ile 29 yaş arasında tüm ölümlerde trafik kazaları ilk sırada yer almaktadır. Yer küredeki bütün hastalıkların, terörden, savaşlardan daha fazla insan 5 ile 29 yaş arasında trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir. Bunlar genç nesillerdir. Bu küresel tablodan bizim de payımıza fazlasıyla acı düşmektedir.” dedi.
Geçen yılın ilk 8 ayına göre, bu yılın ilk 8 ayında trafik kazalarında yaşanan can kayıplarının %31, yaralı sayısının %13,3, uluslararası bir ölçü olan 100 bin araca düşen can kaybının ise %32 oranında azaldığından bahseden İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, “Tuzak radar uygulamasından ortalama hız koridoru uygulamasına geçiş maket trafik araçları yaya öncelikli trafik anlayışı gibi pek çok yenilik gerçekleştirdik. Ancak şurası bir gerçektir ki trafikle ilgili sadece bugüne dönük tedbir alarak bu meseleyi çözemeyiz. Belki erteleriz ama çözemeyiz. Bugünün sürücüsüne ceza keserken, yarının sürücüsü ve yayasını eğer doğru şekilde eğitmezsek, trafik kazalarını maalesef bir sonraki nesillere, çocuklarımıza miras bırakırız.” ifadelerini kullandı.
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, “Temel olarak trafik eğitimi farkındalık projelerimizin odağına çocuklarımızı oturtmaya başlıyoruz. ‘Kırmızı Düdük’ projesi böyle bir projeydi. Günümüzün şoförlerini uyaran ama görevi çocuklarımıza veren, bu sayede farkındalık oluşturan bir projeydi. Çok ciddi bir dönüş aldığımızı söyleyebiliriz. Şimdi aynı proje doğrultusunda bir trafik eğitimi tırını daha hizmete alıyoruz. AFAD Başkanımız tarafından bu amaçla Emniyet Genel Müdürlüğümüze tahsis edilen trafik tırımızı trafik eğitimi için yeniden dizayn ettik. Aynı anda 20 öğrencimize eğitim verebilecek bir mobil trafik sınıfına dönüştürdük. İçinde LED ekranlardan, akülü arabalara kadar pek çok eğitim materyali var. Tırımız önce İstanbul’daki Teknofest’te vatandaşlarımızla buluşacak. Sonrasında da yollara düşecek. Milli Eğitim Bakanlığımızla birlikte belirlediğimiz program dahilinde 25 Eylül’de Bolu’dan başlamak üzere her gittiği ilde iki gün kalacak şekilde Türkiye’yi dolaşacak. 81 ilimizde 40 bin ilkokulda eğitim gören yaklaşık 6 milyon öğrenciye ulaşacak. Şimdiden yolları açık olsun diyorum. Tabi burada iki projeden bahsetmiştik. Birincisi Tır Projesiydi. İkincisi de Trafik Konulu Oyun projesi. Bu projeyi de vakıf emeklilik sponsorluğunda gerçekleştireceğiz. Kırmızı Düdük adlı bu oyunun ilk kısmı tamamlandı. Oyunumuz şu anda mobil cihazlara indirilmeye hazır. Bilgisayar için de arkadaşlarımız çalışmalarını bitirmek üzereler. Tahmin ediyorum bir iki hafta içerisinde bilgisayarlara indirilmeye de hazır olacak. Oyunumuzda dereceye giren çocuklarımıza da okul dönemi sonunda Bakanlık olarak sürpriz hediyelerimiz olacak. Onun da müjdesini buradan vermiş olalım.” dedi.
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, “Bazı güvenlik problemlerimiz var ki bunları sadece polis ve jandarmayla çözebiliriz. Ama bazıları var ki bunları toplumun tüm fertleriyle birlikte çözmek zorundayız. Trafik de böyle bir meseledir. Yaşları belki küçük olabilir ama trafik güvenliği sorunumuzun kilit oyuncusu, çocuklarımızdır.” açıklamalarında bulundu.
Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un burada yaptığı konuşmasında, “Trafik eğitimi konusu benim çok ama çok önemsediğim bir konu ve son bir yılda trafik problemlerinde ortaya çıkan gelişmeler, olumlu sonuçlar beni inanılmaz derecede mutlu ediyor. Bir uluslararası toplantıda bir yabancı dikkatimi çekti. Türkiye’deki trafik problemlerinde azalma var demişti. Bugün burada çocuklar için, Türkiye’nin geleceği için varız. Çocukların trafik eğitimi konusunda bilinçlenmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü trafik eğitimi konusundaki bilinçlenme aslında ülkemizin sağlığıyla, eğitimiyle, refahıyla yani her şeyiyle çok ilgili bir konu. İçişleri Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığımız arasında imzalanan bu protokolle okul öncesi eğitim ve ilkokul öğrencilerimize yönelik olarak bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu projenin özellikle tır boyutu çocuklarımız açısından somut bir sonuç ortaya koyuyor ve bütün illerimizi, okullarımızı dolaşacak olan bu tırların çocuklarımız tarafından fiilen kullanılacak olması ve onları heyecanlandırıyor olması çocuklarımızın erken yaşlardan itibaren trafik konusunda farkındalığının gelişmesine yardımcı olacağız.” dedi.
Konuşmaların ardından, Mobil Trafik Eğitim Tırı Protokolü imzalandı. Vakıfbank Genel Müdürü Sayın Abdi Serdar Üstünsalih’e desteklerinden dolayı plaket takdim edildi. Kemerin ses getirsin yarışmasında dereceye giren öğrencilere de scooterları teslim edildi. Mobil Trafik Eğitim Tırı Türkiye Yollarında Tanıtım Programı, çocuklara hediyelerinin verilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku