Güncel

MUCİZEVİ BİTKİ "ARONYA" KIRŞEHİRDE İLK HASADINA HAZIRLANIYOR

MUCİZEVİ BİTKİ "ARONYA" KIRŞEHİRDE İLK HASADINA HAZIRLANIYOR

5 Ağustos 2021 15:02
-A

+A

        Mucize bitki Aronya ilk meyvesini verdi ve hasat zamanını bekliyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen, İl Müdür Yardımcısı Cengiz Karabulak, Çiçekdağı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ragıp Dağ, Çiçekdağı’na bağlı İbikli Köyünde bulunan “Süper Meyve ARONYA" nın bahçesini ziyaret etti.
       Ziyarette konuşan İl Müdürü Duran Seçen “ Kuzey Amerika orjinli aronya, bilinen tüm meyvelerden daha fazla antioksidan içerir. Meyvesi çok yüksek miktarda antosiyanin ve flavonoidler içermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı metabolizmanın direncini artırır. Geniş bir iklim kuşağı ve toprak şartlarına adapte olabilmesi, zengin içeriği ile insan sağlığına ve beslenmesine katkısı nedeni ile ‘SÜPER MEYVE’ olarak adlandırılmaktadır. Aronya meyveleri biyokimyasal özellikleri nedeniyle tıbbi bitki olarak kabul edilmiştir. Böylesi bir ürünün ilimizde denemesinin yapılması ve sonuç alınması bizler için oldukça önemlidir” dedi.
        Aronya Bahçesini kuran İbikli Köyünden çiftçimiz “  Kayseri’de öğretmenlik yapıyorum. Köyümden kopmamak için tarlama farklı bir ürün ekmek istedim. Uzun araştırmalar sonucunda Aronya Meyvesini buldum. Aronya bazı kanser türleri, kalp-damar hastalıkları, kronik inflamasyon ve karaciğer fonksiyon gibi oksidatif strese bağlı hastalıklarla iyi gelmektedir. Bende 2019 yılında 16 dönümlük arazimde 3500 fidan diktim. Bu sene ilk hasadımızı yapacağız. İnşallah güzel sonuçlar almayı bekliyoruz” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku