Güncel

Mucur Belediyesi , Mucur ve Seyfe Gölünü Kurtarmak İçin Kolları Sıvadı

Mucur Belediyesi , Mucur ve Seyfe Gölünü Kurtarmak İçin Kolları Sıvadı

19 Ekim 2020 10:40
-A

+A

Yıllardır gündemden düşmeyen ve çok eleştirilen Seyfe Gölünün kuraklığı için Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz içme suyunu tamamen Seyfe'den ayırma kararı aldı.
Mucur Belediyesi ilçenin büyük sorunu olan alt yapı çalışmasını başlatmak için gün sayarken, Seyfe Gölü Havzasında bulunan içme suyunun da yerini değiştirmek için sondaj çalışma başladı. Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile Belediye arasında yapılan protokol ile İlçemiz Şatıroğlu mahallesi Tavşantepesi mevki 375 ada 3 numaralı parsel üzerine 1 adet sondaj çalışması başlatıldığını bildiren Mucur Belediyesi ilçenin su sorununu da çözmek istiyor.
Alt yapı ile birlikte su sorununu da çözmek isteyen Atılan Yılmaz, Mucur’un 40 yılını garanti altına alınacağını bildirdi.
Mucur’un içme suyunun yanında kuraklıktan dolayı çok fazla etkilenen Seyfe Gölü içinde çok büyük bir adım olacak bu sondaj çalışması için Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve Ankara Milletvekili Hacı Turan el ele verip bu çalışmaya büyük destek veriyorlar.
ilçeyi ziyaret ederek sondaj çalışmasını yerinde inceleyen vekiller ne gerekiyorsa yapılacağını Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz ile paylaştılar.
Seyfe Gölünün makûs tarihini değiştirecek birçok adım attıklarını ve atacaklarını belirten vekiller Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz’ın gayret ve çabalarını boşa çıkarmayacaklarını ve her zaman destek olacaklarını belirttiler.
Mucur Belediyesinden yapılan açıklama şu şekilde; “Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile Belediye arasında yapılan protokol ile İlçemiz Şatıroğlu mahallesi Tavşantepesi mevki 375 ada 3 numaralı parsel üzerine 1 adet sondaj çalışması başlanılmış olup; bununla birlikte Solaklı Mahallesi 235 ada 7 numaralı parsellerde Belediyemiz adına kayıtlı yeni içme suyu kuyusu da dahil edilerek Solaklı Mahallesi 234 ada 37 parsel üzerine 1 adet 500 ton kapasiteli içme suyu deposu ve ikincisi olarak, Şatıroğlu mahallesi 408 ada 1 parsel üzerine de 1000 ton kapasiteli yeni içme suyu deposu yapılarak içme suyu isale hattına bağlantısı yapılacak olup ana hat ve merkezde bulunan tüm aspes borular kaldırılarak yeni pis su ve temiz su isale hatları yenileme işlemi yapılacaktır. İki adet yeni içme suyu kuyusu toplamında s/70 litre kaynak sağlanarak bu çalışmalardan kaynaklı oluşacak Mucurumuzun önümüzdeki 40 yıllık su ihtiyacına karışılacağımızdan dolayı ilçemizin su sıkıntılarını ortadan kaldıracağız. Bunun dışında en önemlisi şüphesiz Seyfe gölü havzası içerisinde yer alan kuyuların kapatılmasıyla birlikte koruma alanı içerisinde yer alan kuş cennetinin de kuraklığını önlemiş olacağız” denildi.
“ Mucur’un ve Seyfe gölünün makus Tarihini inşallah değiştireceğiz.
Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz ,"Son yıllarda yağışların az olmasından dolayı kuraklık yaşayan Seyfe Gölü ve Mucur içme suyunu aynı anda etkileyecek olan bu sondaj çalışmamız ilçemize hayırlı uğurlu olsun."
Bugün bizleri yalnız bırakmayan Kırşehir Milletvekilimiz Mustafa Kendirli’ye ve Ankara Milletvekili Mucur’un evladı Hacı Turan’a sonsuz teşekkür ediyorum. Bu konuda ilçemizi yalnız bırakmadılar ve çok büyük destek verdiler.
Tabi bir önemli olan konuda yıllardır eleştiri hedefinde olan ve bir tülü kuraklığa çare bulunamayan Seyfe Gölü içinde bu girişimler çok önem arz etmekte. Bu dönemde umarız vekillerimizle birlikte Seyfe Gölünü kurtarmış oluruz.
Tekrardan Kırşehir Milletvekilimiz Mustafa Kendirli’ye ve Ankara Milletvekilimiz Mucur’un evladı Hacı Turan’a teşekkür ediyorum”.dedi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku