Güncel

MUCUR RÜZGAR GÜLLERİNDEN VE GÜNEŞ TARLALARINDAN NEDEN YARARLANAMIYOR?

MUCUR RÜZGAR GÜLLERİNDEN VE GÜNEŞ TARLALARINDAN NEDEN YARARLANAMIYOR?

10 Eylül 2019 07:54
-A

+A

 

            Mucur'a kısa zamanda kazandırılan bir enerji dalı da GÜNEŞ TARLALARI dır. Arkor Solar Anonim Şirketi tarafından Türkiye genelinde bir çok yerde tarlalara kurulan ,elektrik enerjisi üretilen bu proje Mucur sınırları içerisinde Köpekli Dağı yamaçlarına ve Yeşilyurt Köyü yakınlarında kurulmuş ve elektrik üretimini başka yerlere servis yapılıyor.
            Köpekli Dağı yamacına 90 dönümlük bir alana ve ikinci proje olarak da Yeşilyurt Köyü yakınlarında ki 130 dönüm alana kurulan Güneş Tarlaları üretilen bu elektriği Mucur ve Kırşehir rahatça kullanabilecek. İki yerde devam eden çalışmalarda 60 kişinin çalıştığı, bu çalışanların içinde de 3 çalışanın Mucur'dan olduğu öğrenilmiştir. Şirketin yurt çapında çalışmalarından Aksaray'da üretime başladığı, diğer İl'lerden Adıyaman, Eskişehir, Kayseri, Kütahya'da ve Şereflikoçhisar'da tesisler üretim yapmaktadırlar.
            Köpekli Dağı yamaçlarına kurulan 90 dönümlük Güneş Tarlalarının maliyetinin 5 milyon Euro civarında bir paraya mal olduğu söylenmektedir. Güneş Tarlalarının yapımında kullanılan malzemelerin bir kısmının Almanya'dan büyük bir kısmının da Çin'den temin edilmiştir.
            Ülkemiz, her yönüyle zenginlik kaynaklarıyla doludur. Bunları millileştirerek yaralanma ve üretmeye hız vermeliyiz. Dış ülkelere enerji için ödediğimiz paraları düşünecek olursak; neler kaybettiğimizi görürüz. Teşebbüsçüler cesur olmalı, devletin vereceği kredileri kullanarak ülkenin refahına ve zenginleşmesine katkılarını yapmalıdırlar.
            Son yıllarda bazı tarlaları, bağ ve bahçelere yapılan güneş enerjisinden elde edilen paneller çoğalmaktadır. Bilhassa yanancı ülkelerde çatılara kurulan ve elektrik enerjisi elde edilen çatı panelleri dikkat çekmektedir.
            Mucur çevresinde böyle elektrik elde edilen tesisler var iken, Mucur olarak neden yararlanamıyoruz? Belediye'den arsa alan 70 kadar vatandaşlardan 15 kadarı bağ ve bahçe yapmalarına rağmen elektrik kullanamıyorlar. Yetkililer ve siyasiler kendilerini hep seçim zamanlarında göstermesinler. Mucur'u sahipsiz bırakmasınlar.
            Siyasilerin, bürokratların,sivil toplum örgütlerinin ,iş adamlarının ve Belediyenin bu konulara hassasiyet göstereceklerine inanıyoruz ve çözüm bekliyoruz.
 
 
 
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku