Güncel

Muhteşem festivale yoğun ilgi!

Muhteşem festivale yoğun ilgi!

9 Ekim 2018 07:14
-A

+A

 

Kırşehir'in Kaman ilçesinde 27'ncisi düzenlenen Ceviz Kültür ve Sanat Festivali yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. KIR-DER'den festivale büyük destek geldi.
            İnce kabuğu ve lezzeti ile dünyaca ünlü bir marka haline gelen Kaman cevizinin tanıtımı için düzenlenen festival dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Daha sonra Atatürk Caddesi'nde mehter takımı ve davul zurna eşliğinde gerçekleştirilen korteje, çok sayıda vatandaş da katıldı. Kaman Belediyesi binası önünde devam eden festivalde konuşan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kaman cevizinin Kırşehir ve Kaman'ın tanıtımında büyük öneme sahip olduğunu dile getirdi. Tadı ve sağlığa yararı nedeniyle en çok tüketilen besin maddelerinden cevizin daha çok tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Akın, şunları kaydetti: "Kaman cevizi sağlığa yararının yanı sıra maddi anlamda da üreticilere büyük kazanç sağlamaktadır.
 Cevizin iç piyasada çabuk tüketilmesi de son dönemde cevizin önemini arttırmıştır. Toprak yapısı ve iklimi ile ceviz yetiştiriciliğine elverişli olan Kaman'da Ceviz Eylem Planı dahilinde birçok fidan toprakla buluşmuş, yeni ceviz bahçeleri oluşturulmuş, çiftçimiz bilgilendirilerek üretim için teşvik edilmiştir. Uzun zamandır elde ettiği bilgi ve deneyimi bilimsel verilerle birleştirerek çalışmalarını sürdüren Kaman ilçemiz hem ceviz fidesi üretiminde hem de farklı ceviz çeşitleri üretiminde öncü olmaya devam edecektir."
            Kaman Kaymakamı Murat Girgin de Orta Anadolu'nun beşiğinde yer alan Kaman'da cevizin önemli bir değer olduğunu dile getirdi. Belediye Başkanı Erhan Talu ise göreve geldiklerinde Kaman'da 30 bin ceviz ağacı varken şu an 500 bine yakın ceviz fidesi olduğunu anlatarak, "Yıllık ceviz üretimi 25 ton civarındayken şimdi 200 tona yaklaştı. Cevizin tanıtımı için her yıl çeşitli etkinlikler yaptık ve bunları yapmaya devam edeceğiz." dedi. Festival kapsamında "Yılın En İyi Ceviz Bahçesi" ve "Yılın Cevizli Baklava Ustaları" ödülleri sahiplerini buldu.  Vali Akın ve protokol üyeleri, festival alanında stant açan üretici ve esnafları ziyaret ederek, ürünler hakkında bilgi aldı. Sunuculuğunu ekranların başarılı spikeri Gonca Ertuğrul'un yaptığı Kaman Kültür ve Sanat Festivaline ev sahipliğini yapan Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, büyük ilgiden dolayı katılımcılara teşekkür etti.
            Böyle başarılı bir organizasyonun ilk gününde akşam verilen sürpriz sanatçıların konseri ise etkinliğe ayrı bir renk katarken açılış konuşmasını yapan başkan Erhan Talu konser sonrası şu açıklamalarda bulundu. Talu, Kaman ilçesinde 30 bin ceviz fidesinden 500 bine yakın ceviz fidesine ulaşıldığını anlatan İlçe Belediye Başkanı Erhan Talu, "Göreve başladığımızda yıllık ceviz üretimi 25 ton civarındaydı şimdi ise 200 tona yaklaştı. Kaman ilçesinde yaptığımız hizmetleri yukarıdan hiçbir destek almadan kendi imkanlarımızla yaptık. Kültür ve Çevre Bakanlıklarından toplamda 140 bin lira destek geldi. Yaşadığımız durumu siyasilerimize arz ederim. Biliyorum ki, bizden çok küçük bir belediyeye tek kalemde 300 bin civarında para yardımı gelmiştir. Cevizin anavatanı Kaman'dır olmaya da devam edecektir. ” Kırşehir Milletvekili Metin İlhan ise konuşmasında "Türkiye'nin ceviziyle ünlü ilçesi Kaman'da düzenlenen 27'nci Ceviz Kültür ve Sanat Festivalinde bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Cevizin adı Kaman Cevizi'dir. Kaman'ın Türkiye'nin ve hatta dünyanın en kaliteli cevizine sahip olduğunu buna sahip çıkılması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.
            KIR-DER Genel başkanı Orhan Aydın ise basına verdiği beyanatta "Bugün burada birkez daha İlimiz Kırşehir'in gözde ilçelerinden Kaman'dayız. Bu festivalimizin başka yerlerde yapılan festivallerden farkı, sadece Kamanlıların festivali olmayıp tüm Kırşehirlilerin ve de çevre illerden gelen tüm halkımızın festivali olmasıdır. Bu festival bizleri ortak payda da buluşturan, kaynaştıran, sosyalleştiren, gelenek,  görenek örf ve adetlerimizi öğrenmemize yardımcı olan ve bu değerleri yaşamımızın her aşamasında kendimize şiar edinerek geçmişimizle de buluşmamıza katkı sağlayan çok ama çok önemli bir kültürel etkinliğin yanı sıra Türkiye'de eşine az rast gelinen bir Ceviz türünün festivalidir. Bugün KIR-DER ve yönetim kurulu arkadaşlarım ile birlikte burada olmaktan mutluluk duymaktayız. Bu mutluğu bize sağlayan başta Kaman belediye başkanımız olmak üzere tüm emeği geçenlere huzurunuzda tekrar teşekkür ederiz" dedi
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku