Güncel

MÜJDE!!! BEKLENEN TESİS KURULUYOR

MÜJDE!!! BEKLENEN TESİS KURULUYOR

23 Ağustos 2021 14:58
-A

+A

Kırşehir Tarım Ve Orman İl Müdürü  Duran Seçen Çiçekdağ’ına KOP kaynaklı çörek otunun direk satımından ziyade malum haline dönüştürülüp sıkımı ile yağını satılması ile ilgili bir tesis projesinin protokol aşamasında olduğunun müjdesini verdi.Kırşehir Tarım Ve Orman İl Müdürü  Duran Seçen  Kırşehir Memleket Gazetesi Genel Koordinatörü  Zeliha Karayel’e yaptığı açıklamada,”İl tarım müdürlüğü tarafından tıbbi ve aromatik  çalışmalarımız var bu çalışmalar ile birlikte yeniliklerimizde olacaktır”dedi.
Seçen; KOP ve bakanlığımız kaynakları ile çörek otunda olsun lavantada olsun,adaçayı,kekik gibi tıbbi varlık bitkilerin yetiştirilmesini ilimizde yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu tür bitkilerin sektörde de  büyük bir ihtiyaç var.Bu ihtiyacı da karşılamak için Kırşehir’de bitkisel üretimi yaygınlaştıracağız. Amacımız kuru alanlarda birim alanlarda en fazla ürün elde edebilmek ve çiftçilerimizin gelir seviyesini yükseltmektir. Bir kaç yıl içerisinde ilimizde çörek otu yetiştirilmiyorken şuan itibari ile 30 bin dekara yakın alanda  çörek otu yetiştiriliyor. İlimizin ana ürünlerden bir tanesi. Biz bunun bir adım ötesi olarak Çiçekdağı’nda özelikle sadece çörek otunun direk satımından ziyade malum haline dönüştürülüp sıkımı ile yağını satılması ile ilgili bir tesis projesini hazırladık. Bu projemiz KOP tarafından onaylandı şuanda protokol aşamasındayız. Tesisimizin yapımını gerçekleştirdiğimiz zaman ilimizde inanıyorum ki çörek otu ve diğer tıbbi bitkilerin ekiliş alanları daha da yaygınlaşacaktır ve katma değeri
 daha fazla olan ürünler yetiştireceğiz.
“BAĞCILIK VE MEYVECİLİK ALANLARINI ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Seçen,Kızıl ırmağın Kırşehir’de
geçme nedeni ile ırmak kenarlarında mikro alanlarımız var bu bölgelerde özelikle mikro alanları çok müsait ve su imkanı var .Örtü altı sebzecilik bağcılık ve meyvecilik alanlarını artırmaya çalışıyoruz.Kızıl Irmak kenarında yapılan çalışmalar ve projeler aynı zamanda Hirfanlı Barajının kenarlarında devam ettiriyoruz. Örtü altı sebzecilik ile yeni üretim ve yeni iş alanları da sunmuş bulunuyoruz. Bir çok projelerimizin yanı sıra  yeni projeler ile de devam edeceğiz. Nadas alanlarımızın daralmasına yönelik özelikle bakliyatta nohut, mercimek , ay çiçeğinin ilimizde yaygınlaştırılması için çalışmalarımız devam ediyor.Seçen,”Mera alanlarımız  Küçük ve  büyük baş hayvancılıkta ilimiz için çok önemli 1 milyon üç yüz bin alanlarımız var .İlimiz kurak bir bölge olması nedeni ile mera alanımız zayıf karakterli. Küçük baş hayvancılıkta mera olmaz ise olmazlardan  bir tanesi. Biz özelikle küçük baş hayvancılığın yaygınlaştırılması hayvan refahın artırılmasına yönelik geçmiş dönemlerde projeler uygulanmış ve o sayıya yönelik projeler artırılacaktır. Hem bakanlığımız kaynaklı hem de dış kaynaklı projeler ile ilerleyeceğiz. Yetiştiricilerimiz ve çiftçilerimizin birim alanları en fazla ürün elde edebilmesi için ilimize farklı alternatiflerin getirilmesi ve ekimlerin yaygınlaştırılması, gelir seviyesini yükseltip kırsaldan kente  göçün engellenmesi ,insanların köylerimizde ikamet etmesi oralarda istihzam sağlanması en büyük temennilerimizin arasındadır. Tarımın farklı organları olan sivil  toplum  ile her daim diyalog içerisinde olacağız. Sivil  toplum  ile   her zaman her türlü projeler ile açık olup işbirliği içerisinde olacağız. Tek hedefimiz ve amacımız ilimizin ekonomik seviyesini yükseltmektir ”dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku