Güncel

MÜJDE! SAYIŞTAYIN VE BELEDİYENİN ALMIŞ OLDUĞU KARARLARI ANAYASA MAHKEMESİ BOZDU…

MÜJDE! SAYIŞTAYIN VE BELEDİYENİN ALMIŞ OLDUĞU KARARLARI ANAYASA MAHKEMESİ BOZDU…

5 Mayıs 2021 23:54
-A

+A

      Şoförler Ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin,13. Ve 34 . maddesi mülkiyet hakkı 4 mayıs Salı günü itibariyle de resmi gazetede yayınlandığını bildirdi ve müjdeyi verdi.
     Şoförler Ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin yaptığı açıklamada;Bildiğiniz üzere şehrimizde bir Sayıştay kararı var idi Sayıştay kararı 2016 dan beri süren bir süreç. Sayıştay bu hatların  ticari plaka taksi, servis minibüs gibi araçların süresiz olmayacağını 2886 devlet ihale kanununa göre tekrardan yapılıp bunlara süre ve zaman şartı belirtilerek tekrardan yapılması ile ilgili  Kırşehir Belediyesine de tuttuğu bir karar vardı.Tabi bu süreçte buradan yine de belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz.Bu süreçte esnafın yanında oldu bir bedel ödenecek ise  ben öderim “ sözünü vermişti. Belediye başkanımız bu esnaf için ve bizim için çok kıymetliydi. Bizim ilimizde bir sıkıntı yoktu ama süreç zorlu bir süreçti.
     Tekin; Sayıştayım aldığı kararlar ciddiydi ve tüm Türkiye’de vardı. Katılmış olduğumuz programlarda da söyledik Anayasanın 13. Ve 34 . maddesi var diye burada kişilerin mülkiyet hakkı buna istinaden dün 4 mayıs Salı günü itibariyle de resmi gazetede yayınlandı.Bu sayıştayın aldığı kararları ve Sayıştay karalarına istinaden belediyenin iptal ettiği  hatların komple yürütmeyi durdurma kararı verdi yani iptalini istedi dedi ki ,’siz bunu sayıştayın kararı ve belediye kararı ile bu hatları iptal edemezsiniz insanların hakkını bu şekilde alamazsınız’ dedi.Bu kararı bozdu. Sayıştayın ve belediyenin almış olduğu kararları anayasa mahkemesi bozdu.Burdan da adalet tecelli etti.
ESNAFIMIZA HAYIRLI UĞURLU OLSUN
   Tekin;İnşallah çifte bayram kutlayacağız.ilk defa uzun bir zamandan sonra 14 aydır bu pandemi sürecinden sonra çok sıkıntılar yaşayan esnaf birde bu Sayıştay karaları ile  uğraşıyordu.İnşaallah daha da iyi olacak bayramdan sonraki süreçte TBMM’de 5393 ve 5216 belediye kanunlarında değişiklik yapılarak bu tamamen yasal hale gelerek sorun çözülmüş olacak müttesep haklarımız burada çok sıkıntıdaydı esnafın müttesep hakları bunları da inşallah bu şekilde Anayasımızın vermiş olduğu doğru bir karar  ile her zaman biz diyoruz  Türkiye burası bir hukuk devleti,hukuka güvenimiz inancımız tam. Hukuk bugün işledi . Her zamanda ben şunu da söylüyorum devamlı kanun sadece bir kitaptan yazılı içinde kuralları olan ve onları denetleyenlerden ibaret değil.
Tekin;Kanuna nasıl bakacağız kanun adalet ve vicdan 3’ü bir arada olması lazım ki bazı şeylerin normal hakkıyla gitmesi için dediğim gibi kanun sadece içinde kurallar yazan kitaptan ve onları denetleyenlerden  ibaret değil, daha fazlası adalet bize neyin yanlış olduğunu neyin doğru olduğunu öğreten en önemli şey vicdan ise insan olmanın en önemli yoludur. Eğer adalet kanun adalete adalette  vicdana sığmıyorsa ne haktan ne hukuktan bahsetmemiz mümkün değil bunlar insanların hakları idi.Dün itibari ile de hem adalet hem kanun hem vicdan tecelli etti.Buradan da emeği geçen herkese esnafım adına teşekkür ediyorum.(ZELİHA KARAYEL)

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku