Güncel

MUSTAFA ER,” BALIĞA ZARAR VERMEK GELECEK NESİLLERE ZARAR VERMEKTİR.”

MUSTAFA ER,” BALIĞA ZARAR VERMEK GELECEK NESİLLERE ZARAR VERMEKTİR.”

10 Mart 2020 16:30
-A

+A

 

 
Balıkların üreme ve büyüme döneminde zarar görmemesi nedeniyle belirli dönemler arasında avlanması yasaklanıyor. Her yıl belirli tarihler arasında gerçekleştirilen yasaklarla balıkların neslinin tehlikeye girmesinin önüne geçiliyor. 15 Mart tarihinde başlayacak olan yasak 15 Haziran tarihinde sona erecek.
Av yasağının başlamasına kısa bir süre kala Kırşehir Amatör Ve Sportif Olta Balıkçıları Derneği Başkanı Mustafa Er, Kırşehir Memleket Gazetesine açıklamada bulundu.
Mustafa Er, “ 15 Mart’ta ülke genelinde av yasağı başlayacak. 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında avlanmak ve her türlü balık satışı yapmak yasak. Bu durum yasadışı avlanmayı engellemiyor. Denetimlerin yapılması lazım. Bu konuyla alakalı Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve gerekli birimin denetimlerle ilgilenmesi gerekiyor. Ancak Kırşehir’de yasadışı avlanmayı göze alınca bunun yapılmadığını anlıyoruz. Aslında cezalar caydırıcı; büyük tekneler için 250 bin liraya yakın, küçük yerler için 50 bin liraya kadar varıyor. Hatta üst üste elektro şok verilip yakalanınca 1 yıldan 3 yıla hapis cezası geliyor. Ancak denetimler olmadığında dolayı kimsenin gözü korkmuyor.” Dedi.
Mustafa Er dernek faaliyetlerine de değindi. Er,” Dernek olarak biz bu durumların önüne geçmeye çabalıyoruz. Kırşehir Valiliğinden bir destek görüyoruz. Komisyonlar yapılıyor, imzalar toplanıyor, iş Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne gelince tıkanıyor. Ben başkan olarak 3 yıldır görev yapmama rağmen Tarım İl ve Orman Müdürlüğünden bu konuyla alakalı bir icraat göremedim.” Dedi.
Mustafa Er, yasak avlanma konusunda sadece denetimlerin yeterli olmayacağını vatandaşlara ve özellikle çocuklara bu konuda eğitim verilmesi gerektiğini söyledi. Er,” Balık deyip geçmemek lazım, yasak döneminde ava çıkanlar günü kurtarmanın derdinde. Ancak balık bizim geleceğimiz, insan vücuduna yararı yadsınamaz. Balığa zarar vermek gelecek nesillere zarar vermektir. Aslında olması gereken ilkokul ve lise düzeyindeki çocuklara bu konuda eğitim verilmelidir. Gelecek nesillere böyle ulaşabiliriz. Bir de şu acıdan bakarsak av yasağı döneminde avlanan balıklara zarar veren kişiler eğitimsiz kişilerdir. Bu kişilerin doğaya, balığa ve bir canlı hayatına değer vermemesini en büyük sebebi eğitimsizliktir.” Dedi.
Mustafa Er son olarak,” Gerekli kişileri görevlerini yapmaya davet ediyorum. İki gün önce Kızılırmak Nehri’ne gittim. Gördüğüm sahne çok kötüydü. Elektrik verilerek öldürülmüş, her yere ağ atılmış. Suyun üstünde ölü balıklar yüzüyor. Bunlar büyük hatalar, geleceğe, doğaya büyük bir hakarettir.” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku