Güncel

MUSTAFA ER,” HEM RESMİ KURUMLARIN HEM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ HEM DE VATANDAŞLARIN BU KONUDA DUYARLI OLMASI LAZIM”

MUSTAFA ER,” HEM RESMİ KURUMLARIN HEM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ HEM DE VATANDAŞLARIN BU KONUDA DUYARLI OLMASI LAZIM”

25 Haziran 2020 15:15
-A

+A

 

Kırşehir Amatör Ve Sportif Olta Balıkçıları Derneği Başkanı Mustafa Er, 15Haziran’da biten av yasağı hakkında açıklama yaptı ve Kırşehir’deki balıkçık üzerine değerlendirmede bulundu.
Ülke genelinde 15 Mart tarihinde başlayan av yasağı 15 Haziran tarihinde bitti. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Mustafa Er, “ 15 Haziran itibariyle av yasağı bitti ancak bu süreçte bir adım bile yol gidilmedi. Konuyla ilgili olan İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü çalışanları görevlerini yerine getirmiyorlar. Covid-19 sebebiyle dışarıya çıkamıyordum ancak işlerimi evden yürütüyordum. Evde olduğum halde birçok kişiyi yakalattım. Aynı çalışma isteğini tarım il ve orman müdürlüğü çalışanlarından beklediğimde ters tepki aldığını söyledi” diye belirtti.
Er, İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü yetkililerinin yasak avlanma ve balıkçılıkta kullanılmaması gereken malzemelerin denetlenmesi konusunda eksikliklerin olduğunu belirtti.  Er,” Komisyon toplanıyor, toplantıda İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü yetkilileri denetimlerin yapılacağını söylüyorlar ancak iş icraata gelindiği zaman kimse görevini yapmıyor.  Bu durum fırsatçılara gün doğmasına sebep oluyor. Valilik bize bu konuda destek oluyor. Ben de elimden geldiğince bu konu hakkında çalışmalar yapıyorum. Ama sadece benim bir şeyler yapmamla olmuyor. Fırsatçıların kullandığı, balığa zarar veren malzemelerin denetimi konusunda da büyük eksiklikler var. Tırı vırı, dinamit gibi malzemeler balığa zarar veren malzemelerdir. Balıkçılık etiği olmayan kişiler, bu malzemeleri kullanarak canlılara, doğaya zarar veriyorlar. Yetkililerin bunu denetlemesi ve ağır yaptırımlar uygulaması gerekiyor. “dedi
İnsanların bilinçlenmesi gerektiğinin altını çizen Er, balığın en son ulaştığı alıcının bilinçlenmesi gerekiyor.  Her balığın kendince bir boyutu vardır. Alıcı buna dikkat etmediğinde hem doğaya zarar vermiş oluyor hem de maddi olarak zarara uğruyor. Halkın bilinçli olması çok önemli çünkü sadece bugünü düşünmemek lazım. Doğa, çevre, balıklar bunlar bizim geleceğimiz, yeni nesillere bırakacağımız mirasımızdır. Herkesin el ele vermesi lazım. Hem resmi kurumların hem sivil toplum kuruluşlarının hem de vatandaşların bu konuda duyarlı olması lazım. “ söyledi.
Er, tarım bakanlığının başlattığı bir proje doğrultusunda derneklere yetkinlik belgesi verileceğini söyledi. Er bu belge sayesinde derneklerin niteliğini artacağını ve Kırşehir Amatör Ve Sportif Olta Balıkçıları Derneği olarak bu tür projeleri desteklediklerini bildirdi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku