Güncel

Neşet Ertaş Anma Programı Düzenlendi

Neşet Ertaş Anma Programı Düzenlendi

25 Eylül 2021 15:58
-A

+A

       Ünlü saz ve söz üstadı Neşet Ertaş, vefatının 9. yılında ilimizde düzenlenen programlarla anılıyor.
Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde “Neşet Ertaş Anısına” adlı resim sergisinin gezilmesi ile başlayan programa Vali İbrahim Akın, Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, çok sayıda misafir ile yakınları ve sevenleri katıldı.
Anma programında bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, gönül telimizi titreten sesi, mütevazı kişiliği ve geride bıraktığı unutulmaz eserleri ile kendisini geniş kitlelere sevdiren Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın bu toprakların yetiştirdiği en önemli saz ve söz üstatlarından birisi olduğunu söyledi.
       Geçmişte olduğu gibi günümüzde de kültür şehri olma özelliğini devam ettiren ilimizin, yetiştiği döneme damgasını vuran ilim ve irfan önderleri, sanatçıları ve halk ozanları ile ülkemizin kültür kaynağı olmuş kadim bir şehir olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Neşet Ertaş, küçük yaşlardan itibaren yoksullukla ve hayatın zorluklarıyla mücadele etmiş, doğuştan gelen müzik sevgisi ve yeteneği ile Türk müzik kültürüne emsalsiz eserler bırakmıştır. Kendisi gibi büyük bir halk ozanı olan babası Muharrem Ertaş’ın üslubunu devam ettiren Neşet Ertaş, seslendirdiği bozlak ve türkülerle, Türk Halk Müziği’ne yeni bir nefes ve yorum getirmiştir.” dedi.
       Neşet Ertaş’ın sanatıyla ülkemizde ve yurtdışında büyük şan ve şöhrete ulaşmasına rağmen mütevazı kişiliğinden hiçbir şey kaybetmeyerek sesiyle ve eserleriyle gönüllerde yer edinmeyi en büyük gaye edindiğini ifade eden Vali Akın, “Kendisinden sonra yetişecek genç nesillere ilham olacak her biri birbirinden dokunaklı eserler bırakan değerli sanatçımızın aramızdan ayrılışı hem sanat dünyası hem de sevenleri için büyük bir kayıp olmuştur. İnanıyorum ki Neşet Ertaş, hayat verdiği bozlak ve türkülerle milletimizin gönlünde sonsuza kadar yaşayacak, ilimizin müzik şehri olması yönünde vermiş olduğu katkılar hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bu duygularla, özündeki insan sevgisi ve hoşgörüsüyle, insanları hep sevmeye, sevilmeye ve kardeşçe yaşamaya çağıran değerli ozanımız Neşet Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 9. yıldönümünde bir kez daha rahmetle anıyorum.” sözlerine yer verdi.
Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nda bir konuşma yaptığı program, “Anılarıyla Neşet Ertaş Sohbetleri” isimli söyleşinin ardından Neşet Ertaş türkülerinin seslendirilmesi ile sona erdi.
       Neşet Ertaş Anma Etkinlikleri 25 Eylül Cumartesi günü kabrinin ziyaret edilmesi ve yine aynı gün akşam saatlerinde düzenlenecek program ile devam etti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku