Güncel

OBRUK GÖLÜ HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMÜYOR !

OBRUK GÖLÜ HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMÜYOR !

6 Ağustos 2019 07:32
-A

+A

 

Erciyes Yanardağı'ndan kopan lav parçalarının yüzyıllar önce oluşan Kırşehir'in Mucur ilçesindeki Obruk Gölü, ilgi bekliyor.
Erciyes Yanardağı'ndan kopan lav parçalarının yüzyıllar önce oluşturduğu Kırşehir'in Mucur ilçesindeki Obruk Gölü, keşfedilmeyi bekliyor. 
Obruk Gölü'nün, görenleri hayran bırakan bir doğa harikası, yerin yaklaşık 50 metre altındaki bu güzelliğin tanıtılması gerekiyor. "Obruk Gölü coğrafi bir yeryüzü şekli. Yerin yaklaşık 50 metre altında gölet. Tahminlere göre volkanik bir göl. Gizli kalmış, saklı kalmış bir doğa güzelliği. Tahmini derinliği 10-12 metre civarında. Canlı da yaşıyor. Balıklar var. Ekosistem de şu anda mevcut"
Gölün, Kayseri istikametinde yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta olduğuna dikkat çeken, işlek bir yol üzerinde olması dolayısıyla da avantajlı bir konumda peki neden hala hak ettiği gibi değerlendirilemiyor.  son zamanlarda göl suyunun tarımsal sulamada kullanılması nedeniyle azalmış durumda.
Obruk Gölü'nün genel özellikleri 
Obruk Gölü, Kırşehir'in 30 kilometre, Mucur'un 10 kilometre güneyinde, Kırşehir-Kayseri karayolunun 1 kilometre kuzeyinde ve Obruk köyünün hemen yanında bulunuyor. Göl, doğal sit alanı, yumuşak toprak yapısının erimesiyle oluşmuş, adeta kayalık bir duvarla çevrili yaklaşık 100 metre derinliğinde 900 metre çapında çöküntü görünümünde. Dairesel biçime yakın alanın yüz ölçümü 182 bin metrekare. Gölün yarıya yakın yüzeyi sazlık ve diğer su bitkileriyle kaplı. Gölün kıyılarında ise mağaralar bulunuyor.
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku