Güncel

ÖĞRETMEN KİMDİR?

ÖĞRETMEN KİMDİR?

23 Kasım 2021 16:58
-A

+A

          Öğretmen, küçük adımlarla başlayan bir hayatın ilk temellerini atan kişidir. Bizi ailemiz kadar olmasa bile çok sevecek ve hiçbir çıkarı olmamasına rağmen bize elinden gelenin fazlasını katmaya çalışacak -belki de- tek insandır. Her yaptığınız işte cesaret verecek olan  ve eğer gerçekten isterseniz bu dünyada yapamayacağınız hiçbir şey olmadığını gösterendir.
Öğretmen, hayal etmeyi öğretendir,  yol gösterendir, farklı dünyaların varlığından haberdar edendir. Bizi sizi sorumluluk sahibi yapandır. Toplumun aynasıdır.
           Öğretmen güvenilir kişidir, yedek velidir, öğrenci danışmanı, meslektaş ve toplumsal katılımcıdır. Gençliğin eğitim , kültür , davranışının aynasıdır.
           Öğretmen, sözleri ve hareketleri yoluyla, aydınlanmış, çalışkan, erdemli ve eğitimli bir insan olmanın ne anlama geldiğini gösterendir. Toplumdaki huzur ve sosyal barışın sağlanmasında, bireylerin sosyalleşmesi ve toplumsal hayata hazırlanmasında, toplumun kültür ve değerlerinin genç kuşaklara aktarılmasında başrolü oynayandır.
           Giyim kuşamıyla, kişisel bakım ve temizliğiyle, davranışlarıyla öğrencilerine örnek olandır. Türkçeyi herkesten iyi konuşandır.
Öğretmen asla ve asla öğrencilerine karşı yalan söylemeyen hayattaki en güvenilir insandır.
           Öğretmen en arkada oturan çocuğu keşfedebilendir. Çünkü öğretmen kâşiftir.
           Öğretmen,bize “ Vatanın, milletin” her şeyden üstün olduğunu “ Dinin, namusun ” her zaman her şeye rağmen korunması gereken bir hazine olduğunu öğretendir. “Dostluğun kardeşliğin” önemini “ Saygının ve kalp kırmamanın” ne kadar güzel olduğunu öğretendir. Bizi güzel huylu topluma yararlı bireyler olarak yetiştirme ümidi ile bugünlere getirendir.
            Ve öğretmen  unutulmamalıdır ki ; bilginin kaynağı değil elçisi olandır. Öğrencilerine  bilgiyi değil bilgiye nasıl ulaşacağını öğretendir.
          Başöğretmen M.K.Atatürk’ün dediği gibi “Eserinin Üzerinde İmzası Olmayan Yegane Sanatkardır.”
                    Başöğretmen ve  şehit öğretmenlerimize rahmet dilerken, başta kıymetlim değerli  eşim ve eğitimime katkı sağlayan öğretmenlerim olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.      
                                                                                   Av. Bilgehan Altaş
                                                                               HUDER İL TEMSİLCİSİ
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku