Güncel

Onur KÖKSAL ,“Kırşehir Ahilik Haftası kutlamalarının merkezidir”

Onur KÖKSAL ,“Kırşehir Ahilik Haftası kutlamalarının merkezidir”

3 Aralık 2019 07:38
-A

+A


 
Ahiliğin merkezi Kırşehir mi?  yoksa Konya mı? sorusu Kırşehir gündemini fazlasıyla meşgul ediyor. Konya’da Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşen Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesinde Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın sarfettiği ” Ahiliğin merkezi Konya’dır” sözlerinin ardından tartışma başladı. Konunun basına da yansımasının ardından Kırşehir’de tepkiyle karşılandı. 31 Mart’ta MHP’nin Kırşehir Belediye Başkan Adayı olan Doç. Dr. Onur Köksal da konuya ilişkin değerlendirmede bulundu. Doç. Dr. Onur Köksal konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğunu ifade etti.
         Doç. Dr. Onur KÖKSAL'ın Ahilik Haftası Kutlamalarına Yönelik yapmış olduğu basın açıklamasında şunları kaydetti:
"Konya’da 27-30 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi üzerinden Kırşehir ve Konya illerini karşı karşıya getirmeye, yanlış bilgilerle kışkırtmaya yönelik girişimleri takip ediyor, kasıtlı bulduğum bu çabaları esefle kınıyorum.
Kamuoyunda özellikle sosyal medya aracılığı ile oluşturulmaya çalışılan “Ahilik Konya’ya verildi” algısı ve konunun siyasete dayandırılması iyi niyetli bir yaklaşım değildir.
Ahi Evran- Veli Hazretleri tıpkı Yunus Emre, Mevlana gibi Anadolu’ya gelen Horasan erenlerinden biri olup Kırşehir’e yerleşmiş, Kırşehir’de yaşamış, Ahilik Teşkilatını kurmuş ve bu topraklarda vefat etmiştir. Ahilik, özellikle esnaf ve sanatkarlar için bir ahlak, edep müessesesi olarak yüzyıllarca Anadolu’da yaşamıştır. Selçuklu Devletinde ve Osmanlı İmparatorlığunda özellikle şehir hayatında birliğin, dirliğin, düzenin teminatı olmuştur. Bugün de Türk milletinin, esnaf ve sanatkarının ahlaki ve manevi rehberidir.
Ahiliğin Merkezi Ahi Evran- ı Veli’nin yaşadığı, bugün kabrinin, türbesinin ve Ahi Evran Veli Külliyesi’nin bulunduğu Kırşehir’dir.
Ahilik Haftası her yıl Kırşehir merkez olmak üzere 81 vilayette kutlanır. Kırşehir’de bütün illerden temsilcilerin katıldığı ve Ticaret Bakanlığı’nın bizzat yer aldığı, organizasyonunu yaptığı kutlamalar yapılır.
Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay. Ticaret Bakanlığı’nın ahilik ile ilgili Kırşehir’de yürüttüğü pek çok faaliyeti görürsünüz. 13 Ağustos 2008 tarihli Resmi Gazete’yi okursanız, Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliğin 4. Maddesinin “Kırşehir Ahilik Haftası kutlamalarının merkezidir.” ifadesini bulursunuz, Kırşehir Valisi, Belediye Başkanı, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü’nün Ahilik Kutlamaları Yürütme Kurulu’nun daimi üyesi olduğunu görürsünüz.
Türkiye’nin başka bir ilinde içinde “Ahilik” geçen bir faaliyetin yapılması Ahiliğin merkezinin Kırşehir’den alınıp oraya verileceği anlamına gelmez. Ahilik esnaf ve sanatkarlarla birlikte anılan bir değerler bütünüdür. Esnafın olduğu her yerde Ahilik vardır.
Ahilik Türk Milletine ait bir değerdir. Bu millete ait ortak değerleri yaşatmaya çalışanları engellemeye değil, teşvik etmeye ihtiyacımız var.
Konya’da içinde Ahilik kavramı geçen bir Fuar düzenlendiği için ne Ahilik ne de Kırşehir kaybeder. Kazanan Türkiye’dir. Bunu idrak edemeyenlere sormak lazım: Ahiliğin hiç kimsenin bilmediği, tanımadığı Kırşehir’de hapsolmuş bir gelenek olarak kalmasını mı istiyorlar?
Gerçekler ortadayken, yanlış bilgilerle kasıtlı olarak bir kaşık suda fırtına koparmaya çalışanların niyeti bellidir. Ancak emellerine ulaşamayacaklar. Türk Milleti bunlara yüz vermeyecek kadar ferasete ve akl-ı selime sahip bir millettir."

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku