Güncel

ORGAN BAĞIŞÇISI OLUN HAYAT KURTARIN

ORGAN BAĞIŞÇISI OLUN HAYAT KURTARIN

4 Kasım 2021 15:43
-A

+A

        Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü organ bağışı ile hayat kurtarın çağrısında bulundu. Organ bağışı için farkındalık oluşturmak ve toplumu bilinçlendirmek adına Cacabey Meydanı'nda stant kuran İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşlara broşür dağıtarak bilgilendirmede bulundu.
Organ naklini gerektirecek hastaların önceden belirlenerek tedavilerinin düzenlenmesi öncelikli hedef olmakla birlikte organ bağışının artırılması için vatandaşların bilgilendirilmesi hedefleniyor.
       3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında ilimiz Cacabey Meydanı’nda kurulan çadırda ve Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanemizde organ bağışının önemini anlatmak amacıyla stant kurularak sağlık çalışanları tarafından bilgilendirme broşürleri dağıttılar. Ayrıca ekipler organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşların işlemlerini gerçekleştirmeye devam ediyor.
Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı paylaşımda "Tüm vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya davet ediyoruz." çağrısında bulundu.
“HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN BİR KONUDA SORUMLULUK ALIN VE BİR HAYAT KURTARIN”
Ülkemizde her geçen yıl organ nakli hizmetlerinde çok önemli gelişmeler kaydediliyor. Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ nakli, tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan organ hastalıklarında uygulanan geçerli ve ileri bir tedavi yöntemidir ve bu nakli bekleyen hasta sayısı oldukça fazladır.
       Organ ve doku nakli hizmetleri, tüm üniversiteler ile kamu ve özel sağlık kuruluşlarının katılımıyla Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda ve denetiminde, “Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi” dâhilinde yürütülmektedir. Bilindiği üzere Sistem’in amacı; ülke genelinde organ ve doku nakli hizmetleri alanında çalışan kurum ve kuruluşlar arasında gerekli koordinasyonu sağlamak, kısıtlı imkânlarla temin edilebilen bağış organ ve dokuları, bilimsel kurallara ve tıbbî-etik anlayışa uygun olarak, adaletli bir şekilde, en uygun hastalara ve en kısa süre içerisinde naklini sağlamaktır.
Ülkemizde 9 bölgede Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezleri faaliyet gösteriyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku