Güncel

POMEM'de Atatürk İlke ve İnkılapları Konulu Konferans düzenlendi

POMEM'de Atatürk İlke ve İnkılapları Konulu Konferans düzenlendi

10 Temmuz 2019 07:20
-A

+A


Türkiye Cumhuriyet Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından ortaya konulan ilkeler, inkılaplar doğrultusunda oluşturulmuştur. Atatürk İlke ve İnkılapları bir bütündür. Ortaya atılan ve hayata geçirilen bu fikirler 1923 yılında temelleri atılan Türkiye Cumhuriyet’in temel yapı taşlarıdır.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İlke ve İnkılapları oluşturmasında ki en büyük amacı; Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş ve gelişmiş batı devletleri karşısında durabilmesidir. Atatürk İlkelerinin oluşumu yine Atatürk İnkılaplarına bağlıdır. İşte, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne etkili olan ve devletin temel yapı taşlarını oluşturan Atatürk İlke ve İnkılaplarıdır. Bu kapsamda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tarih Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanlığında görevli Dr. Öğretim Üyesi Mahmut BOLAT, Atatürk İlke ve İnkılapları konulu konferansta Kırşehir Polis Meslek Eğitimi Merkezi öğrencileri ile buluştu. Öğrencilere Atatürk'ün İlke ve İnkılapları hakkında bilgiler veren konuşmacı Bolat, katılımcıları aydınlattı.
23. Dönem POMEM eğitimleri çerçevesinde Müdürlüğün konferans salonunda Ahi Evran Üniversitesi Tarih Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanlığında görevli Dr. Öğretim Üyesi Mahmut BOLAT tarafından slayt sunumla "ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARI" konulu konferans verildi.
Atatürk İlke ve İnkılapları’ konulu konferans, Polis Meslek Eğitimi Merkezi  Müdürü Mehmet Gülser ve öğrencilerin katılımı ili gerçekleşti.
Dr. Öğretim Üyesi Mahmut BOLAT, verdiği konferansta, Atatürk’ün düşünce sisteminin, Türk milletinin ihtiyaç ve isteklerinden doğmuş çağdaş bir düşünce sistemi olduğunu belirtti. Bolat, "Akılcılık, bilimcilik ve gerçekcilik, Atatürk’ün düşünce sistemleri arasındadır. Atatürk’ün ilke ve inkılapları, Türkiye Cumhuriyetinin dayandığı temel prensiplerdir. Bunlar Cumhuriyetçilik, Milliyetcilik, Halkçılık, Devletçilik, Layiklik, İnkılapçılıktır. Bu ilkeler Atatürk’ün dünya görüşünü yansıtmaktadır. Birbirinden ayrı düşünülemez.’’ dedi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku