Güncel

Prof. Dr. Erdem, "18-24 Mart Ulusal Yaşlılar Haftamız Kutlu Olsun"

Prof. Dr. Erdem, "18-24 Mart Ulusal Yaşlılar Haftamız Kutlu Olsun"

17 Mart 2021 14:45
-A

+A

       Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hatice Rana Erdem, gazetemiz aracılığı ile yaşlılarımızın gününü kutladı.
      Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hatice Rana Erdem, Yaşlılar Haftası dolayısı ile açıklamalarda bulundu. Gazetemize derlediği bilgileri aktaran Prof. Dr. Erdem, "Ülkemizde 65 yaş ve üzeri nüfusun toplam nüfusa oranı TÜİK verilerine göre 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla yüzde 9,5'e yükselmiştir. " dedi.
Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hatice Rana Erdem, 18-24 Mart Ulusal Yaşlılar Haftasını  kutlayarak, yaşlılarımıza önerilerde bulundu. Prof. Dr. Erdem şunları kaydetti:
"Yaşlanma ayrıcalıksız her canlıda  görülen,  tüm işlevlerimizde azalmaya neden olan, kronik hastalıkların görülme sıklığının  da arttığı fizyolojik bir süreçtir. Yaşlılık başka bir tanımla hayatımızın bilgelik dönemi olarak da ifade edilebilir . Hz. Mevlana'nın'' Gençlerin aynada göremediğini yaşlılar bir tuğla parçasında okurlar ''sözleri bunu çok iyi ifade etmektedir. İnsan hayatının bu özel döneminin itibarla, sağlıkla yaşanmasına hizmet etmek  minnet borcumuzdur. İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte dünya ve ülkemizdeki yaşlı nüfusu giderek artmaktadır. Ülkemizde 65 yaş ve üzeri nüfusun toplam nüfusa oranı TÜİK verilerine göre 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla yüzde 9,5'e yükselmiştir. Yaşlılık dönemi eğer gerekli önlemler alınmazsa bir başkasına tam bağımlı olduğumuz bir aşamaya ulaşabilir. Bu nedenle giderek yaşlanan dünyamızda ve ülkemizde sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmek için acilen kapsamlı bir müdahaleye ihtiyaç vardır.
       Yaşlı nüfusun artması ile birlikte yaşlanma ile ortaya çıkan kronik hastalıklar artmaktadır. Ayrıcakas gücü kaybı, görme ve duymanın azalması,denge ve yürüme sorunlarıgibi çeşitli nedenlere bağlı olarak düşme ve kazalara yatkınlık ve de dolayısı ile düşme sıklığı artmaktadır.  Çevresel faktörler de düşmelerde önemli ölçüde  etken olarak gösterilmektedir. Oysa evde ve dış çevrede yapılacak bilinçli küçük düzenlemeler ve destekler ile kazalar ve bunlara bağlı yaralanmalar önemli ölçüde azaltılabilir. Düşme riskini azaltmak için öncelikle yaşa bağlı ortaya çıkan fizyolojik yetersizlikleri gidermeye yönelik yardımcı araçların (gözlük, baston,işitme aygıtı vb.)kullanılması sağlanmalıdır.Evde  zemine kayabilecek özellikte olan ve görme derinliğinde algılama bozukluğuna yol açacak desenli halı ve kilimler  serilmemelidir.Çeşitli cihazlara ait kablolar açıkta ve takılmaya, düşmeye yol açabilecek biçimde olmamalıdır. Evlerde çocuk oyuncakları, bilyalar gibi kolayca yuvarlanarak kaymaya yol açabilecek malzemeler ortalıkta bırakılmamalıdır.Aydınlatma iyi olmalıdır.Islak alanlar kolayca kayabilecek materyalden yapılmamalıdır. Tuvalet, duş ve banyo küveti yakınında tutunma barları bulunmalıdır. Ayak tabanı kaydırmaz terlik ya da ayakkabı giyilmelidir. Yaşlının yaşadığı dış çevrenin mimarisi yaşlı bireylerin yaşamlarını kolaylaştıracağı şekilde düzenlenmelidir. Düzensiz, çatlamış ya da yüksek kaldırımlar ve yaya yolları yaşlıların takılarak veya tökezleyerek düşmesine yol açabilirler. Ayrıca kaygan malzemeden yapılmış yüzeyler, bastığında oynayan ve dengeyi bozan kaldırım taşları, kış aylarında karlı ve buzlu temizlenmemiş kaldırım ve yollar, yaya yollarındaki engeller (satıcıların malzemeleri, park edilmiş araçlar, vs.)sokak ışıklarının yetersiz oluşu, trafik lamba sürelerinin onlara göre ayarlanmamış olması gibi durumlar da düşmeleri artıran çevresel faktörler arasındadır.
       Pek çok bilimsel çalışmada düşük fiziksel aktivite seviyelerinin, 65 yaşın üzerindeki kişilerde artan ölüm riski  ve kronik sağlık sorunları ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü  düzenli fiziksel aktivitenin, 65 yaş üstü popülasyonda zihinsel, fiziksel  ve sosyal iyilik halini geliştireceğini ve bu kişilerin hastalıklara yakalanma ve sakatlanma riskini de önleyeceğini ifade etmektedir. İleri yaşlarda başkalarına bağımlı olmadan yaşamın sürdürülebilmesi, sağlığın korunması ve geliştirilmesi için küçük yaşlardan itibaren egzersiz alışkanlığının kazandırılması, fiziksel aktivitelerin yaşam boyu sürdürülmesi ve bu konuda bilinç düzeyinin artırılması gerekmektedir. Dünya sağlık örgütü 65 yaş üzeri bireylere haftada 150 dakika orta yoğunlukta dayanıklılığı artırıcı fiziksel aktivite ''bu tempolu yürüme, hafif bahçe işleri olabilir'', ayrıca  dengeyi geliştirmek ve düşmeyi önlemek için haftada 3 veya daha fazla gün dengeyi artıracak fiziksel aktiviteler ve haftanın 2 veya daha fazla günü büyük kas gruplarını içeren kas güçlendirme aktiviteleri önermektedir. Bu egzersiz programlarının oluşturulmasında fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanları ve fizyoterapistler yol göstericidir. Bu yaş grubundaki yetişkinler sağlık koşulları nedeniyle önerilen miktarda fiziksel aktivite yapamadıklarında, yine de yetenekleri ve koşulları elverdiği ölçüde fiziksel olarak aktif olmalıdırlar.
       Benim saygıdeğer yaşlılarımıza bazı yaşam tarzı değişiklikleri önerilerim olacak.Televizyon başında günde 2 saatten fazla zaman geçirmeyin. Günlük ev işlerini kendiniz yapın, yorulursanız bölerek yapabilirsiniz. Çarşı, pazar ve alışverişe kısa mesafeler ise yürüyerek gidin.Torunlarınızla parklarda zaman geçirin.  Asansör yerine merdivenleri kullanın. Arkadaşlarınızla  buluşup dışarda birlikte yürüyüş yapın. Kısacası aktif kalmaya gayret edin.
      Yaşlılarımızı fiziksel aktivite ve egzersize  teşvik etmek ve buna uygun güvenli ortamlar oluşturmak öncelikli görev alanımız olmalıdır.
 18-24 Mart Ulusal Yaşlılar Haftamızı  kutlar, bizi bugünlere  taşıyan sevgili  rehberlerimiz yaşlılarımıza  sağlıklı, huzurlu, fiziksel ve ruhsal yönden daha kaliteli  bir yaşam dilerim.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Ayşe Erbil 18 Mart 2021 14:30

Canım Rana’cım çok doğru söylüyorsun bizlerin artık bu şekilde yaşamamız dikkatli olmamız gerekiyor. Bütün ailemiz adına seni tebrik ediyor teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku