Güncel

Sağlık-Sen Kırşehir Şube Başkanı Cuma Köysüren: "Kazanımın adresi Sağlık Sen!"

Sağlık-Sen Kırşehir Şube Başkanı Cuma Köysüren: "Kazanımın adresi Sağlık Sen!"

24 Haziran 2019 07:08
-A

+A


Sağlık-Sen'in girişimleri neticesinde, zorunlu hizmet süreleri azalacak sözleşmeli personel listesine, Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sözleşmeliler de dahil edildi.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görevli sözleşmeli personelin zorunlu hizmet sürelerinin 4+2 yıldan 3+1 yıla düşürülmesini görüşmek amacıyla toplanan TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, Sağlık-Sen'in bir süreden beri yürüttüğü mücadele sonuç verdi.
Sağlık-Sen Kırşehir Şube Başkanı Cuma Köysüren yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
"Komisyonda, Sağlık-Sen'in önerisiyle gündeme gelen, sözleşmeli sağlık personellerinin de zorunlu hizmet sürelerinin 3+1 yıla indirilmesi talebi kabul edildi.
Girişimlerimiz TBMM'de sonuç buldu. Sözleşmelide Adalet dedik ve 3+1 olarak yapılan düzenlemeye sağlık çalışanları da eklendi. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve emeği geçen herkese teşekkürler."
         Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, şunları söyledi: "Komisyon'un almış olduğu karar, bizleri son derece memnun etmiştir. İlgili kanun teklifi gündeme geldiğinde, sözleşmeli sağlık çalışanlarının kapsam dışında tutulmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdik ve derhal girişimlere başladık. TBMM'de ilgili Komisyon, bugün teklifi görüşmeye başladı. Biz son ana kadar mücadelemizi sürdürdük ve çok şükür, olumlu sonuç aldık. Teklif, önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek ve oradan nihai karar, yani kanun çıkacak. Kanun teklifinin, istediğimiz şekilde çıkmasına destek veren herkese gönülden teşekkür ediyorum. Sağlık-Sen olarak, sözleşmeli sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek böyle bir düzenlemeye öncülük ettiğimiz için mutluyuz, gururluyuz."
Memur Sen Genel Sekreteri Sağlık Sen Genel Başkanı Emrullah İŞLER, TBMM'ye sunduğu yazılı talep şöyle: "TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığında görevli sözleşmeli memurların, zorunlu hizmet sürelerinin düşürülmesini öngören kanun teklifinin görüşülmesine komisyonunuzda başlandığını öğrenmiş bulunmaktayız. Söz konusu kanun teklifine göre, 4+2 yıl olan zorunlu hizmet süresinin 3+1 yıla düşürülmesi öngörülmektedir, Sağlık-Sen olarak bu yaklaşımın, kamu çalışanları arasında çalışma barışının bozulması başta olmak üzere, bir takım olumsuzluklara ve haksızlıklara neden olacağı kanaatindeyiz.
Bu durumun yaşanmaması için, düzenlemeye başta Sağlık çalışanları olmak üzere kamudaki tüm sözleşmeli personelin dahil edilmesini talep ediyoruz.
Konunun önemini ve aciliyetini dikkate alarak, uygun görmeniz halinde, şahsınızı bizzat ziyaret ederek, konuyla ilgili hassasiyetlerimizi ve düşüncelerimizi arz etmek istiyoruz. Saygılarımla."
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku