Güncel

SANAYİ ESNAFINDA KIŞ HAREKETLİLİĞİ

SANAYİ ESNAFINDA KIŞ HAREKETLİLİĞİ

2 Kasım 2018 07:00
-A

+A

 

Kış mevsiminin yaklaşması nedeniyle işlerin hareketlendiğini dile getiren Kılıçözü sanayi esnafı, her yıl kış mevsiminden önce yoğunluğun yaşandığını söylediler. Sanayide yaklaşık  20 yıldır hizmet veren otomobil tamircisi Kafi Azılı, her kış mevsimi olduğu gibi bu yıl da işlerin arttığını belirtti. Vatandaşların araçlarına kışlık bakımı yaptırmaları konusunda uyarılarda bulunan oto tamircisi Kafi Azılı, araç sahiplerinin kışın zor anlar yaşadığını ve çoğu zaman yolda bile kaldıklarını ifade etti. Kış mevsiminde karşılaşılabilecek risklere karşı motorlu araçların bazı bakımlardan geçmesi gerektiğini belirten Kafi Azılı, "Soğuk, sisli, yağmurlu ve karlı havalarda araç kullanımı her zamankinden daha riskli olduğundan araçların da buna göre hazırlanması gerekiyor. Motorun sağlıklı çalışabilmesi için soğutma suyuna antifriz konulmalı. Motorun ilk hareketi zorlaşacağından akü kontrol edilmeli, su seviyesi düşükse tamamlanmalı. Kışa girerken özellikle dikkat edilmesi gereken yer motor soğutma suyunun antifriz miktarı. Motordaki su miktarı doğru ayarlanmazsa soğuk yerlerde su donar ve motor bloğuna zarar verir. Eski bir akü, soğuk havalarda görevini tam yapamayabilir, bu nedenle kontrol edilmeli. Seyir güvenliği için silecek süpürgelerinin lastikleri ve silecek suyu da gözden geçirilmeli. Soğutma sıvısında kaçak varsa araç kontrol edilmeli ve kaçak önlenmeli" dedi.
            Kış öncesi araç bakım kurallarına da değinen Kafi Azılı, "Antifriz miktarının azalmaması için her zaman için özel sıvılar kullanılmalı. Araçlara özel sıvılar yerine su kullanmak, sudan kaynaklı kireçlenmelere, kireçlenmeler de su kaçaklarına ve hararet problemine yol açar. Kış seyahatlerinde arabada aracın lastik çapına uygun zincir bulundurulmalı. Zincir daha önce kullanılmışsa her hangi bir kırık, eksik veya ezilme olup olmadığı kontrol edilmeli. Camda donmalar olmaması için cam suyuna antifriz ilave edilmeli. Antifriz, cam suyunun donmasını engeller ve daha iyi performans alınmasını sağlar. Silecek suyunda her zaman için soğuğa dayanıklı özel sıvılar kullanılmalı. Soğutma sıvıları antifriz desteği yerine, sürekli su ile tamamlanmamalı. Mevsim şartlarının ağır olduğu yerlere giderken arabada bir buz kazıyıcının bulunması gerekir. Zincir takma, lastik değiştirme gibi durumlar için arabada buna elverişli bir eldiven olmalı" ifadelerini kullandı.   
PEKİ, ARAÇLARIN KIŞLIK BAKIMINDA İÇİN NELER YAPILMALI?                                           
 1- Antifriz kontrolün                                                                                                                                                    
2- Lastik diş derinliklerinin ve lastikhavalarının kontrolü                                                                                                 
 3- Cam suyu ve silecek lastiklerinin kontrolü                                                                                                                          
4- Akü şarj durumu kontrolü
5- Fren ve debriyaj balatalarının kontrolü
6- Aydınlatma sistemi ve ampullerin kontrolü,
7- Araçta bulundurulması gereken malzemelerin (zincir, çekme halatı, takoz, yedek ampuller v.s.) kontrolü.
Kışlık Araç Bakımının Faydaları; Havaların soğuması ile birlikte yapılacak olan araçların kışlık bakımı, olası kazaların önlenmesi açısından;
1- Lastik diş derinlikleri ve lastik havalarının kontrolü buzlu ve kaygan olan yollarda aracın kontrolünü kolaylaştırır. 2-Cam suyu ve sileceklerin kontrolü uygun görüş sağlar.
3- Aydınlatma ve ampullerin kontrolü kolaylıkla görebilmemizi ve görünürlüğümüzün artmasını sağlar.
4- Araçta bulundurulması gerekli malzemelerin kontrolü, yolda kalındığı durumlarda doğabilecek tehlikelerin önlenmesine yardımcı olur
5- Aracın sabah geç çalışmasını önler,
6- Motorun performansını artırır,
7- Yakıt tüketimini azaltır 8-Bütün bu nedenlerden dolayı doğabilecek daha büyük zararların meydana gelmesini önler.
Araçlarda Bulundurulması Gereken Malzemeler;
1- Karlı ve buzlu yollarda yol üzerinde tutunmayı sağlayacak 1 çift patinaj zinciri,
2- Yolda kalma sırasında aracı çekebilecek çekme halatı,
3- Aracın geriye ve öne gitmesini engelleyecek tekerlek takozu,
4- Seyyar lamba veya el feneri,
5- Normal hava şartlarında 150 metreden görülebilecek kırmızı ışık veren veya yansıtan reflektif işaret
6- İlkyardım seti,
7- Dış ışık donanımı için birer adet yedek ampul,
8- Yedek lastik(stepne)
9- Yangın söndürme cihazı, kriko ve bijon anahtarı.
Kış şartlarında araçların verimli kullanılabilmesi için fren ve debriyaj balatalarının kontrol edilmesi ve lastik havalarının iyi ayarlanması gerektiğine işaret eden tamirci Kafi Azılı, motorlu taşıtların kışlık bakımlarının yüksek maliyet getirmediğine dikkati çekiyor.
Kışlık bakım masrafından kaçınmanın daha büyük sorunlara yol açacağını vurgulayan Azılı, "Kışlık bakımın masrafından kaçınmak, güvenli sürüşü engeller, yakıt tüketimini ve kaza riskini artırır. Sabahları aracı çalıştırmak güçleşir. Zorlukla çalıştırılsa bile verimli çalışmayacak ve yakıt tüketimi artacaktır. Motor düzensiz çalıştığı için yıpranma fazla olacak ve aracın ömrü kısalacaktır”
ARAÇTAKİ BÜTÜN MEKANİZMALAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
"Kışın olan kazaların temelinde buzlanma, yolun durumuna göre önlem almamak ve araçlarımızı kışa hazırlanmamak başta gelmektedir. Bunun için kış lastiği takılmalı, çekici zincir bulundurulmalı, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımı yapılmalıdır. Ayrıca, akülere asit, radyatörlere antifriz biran önce konulmalıdır. Balatalar, silecekler, diskler, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi kısaca araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek kışa hazır hale getirilmelidir" uyarılarını yaptılar.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku