Güncel

Saz ve söz sanatçısı Şemsi Yastıman'ın cenazesi memleketi Kırşehir'e nakledilecek

Saz ve söz sanatçısı Şemsi Yastıman'ın cenazesi memleketi Kırşehir'e nakledilecek

7 Temmuz 2021 13:32
-A

+A

(AA) - Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Türk Halk Müziğinde derleyici kimliği ile öne çıkan saz ve söz sanatçısı Şemsi Yastıman'ın cenazesinin Çanakkale'den Kırşehir'e nakledileceğini bildirdi.

Ekicioğlu, yazılı açıklamasında, İstanbul'da 10 Temmuz 1994'te 71 yaşında yaşamını yitiren Şemsi Yastıman'ın, o dönem Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde toprağa verildiğini aktardı.
Ailesinin olurunu alarak Lapseki Kaymakamlığı ve Adatepe köyü muhtarlığı ile yaptıkları girişim sonucu sanatçının cenazesinin Kırşehir'e nakledileceğini belirten Ekicioğlu, cenazenin, 9 Temmuz Cuma günü düzenlenecek anma etkinliği kapsamında Kırşehir İmaret Mezarlığı'ndaki Şeyh Süleyman Türkmani Türbesi yanına defnedileceğini, bir büyük özlemin daha sona ereceğini vurguladı.
Yastıman için cuma günü İmaret Camisi'nde mevlit okutulacağını, aynı gün Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’ndeki Kırşehir Evi'nde anma programı düzenleyeceklerini ifade eden Ekicioğlu, programda sanatçının oğlu Sinan Yastıman'ın da konuşma yapacağını kaydetti.
- Şemsi Yastıman
Asıl adı Mehmet Galip Şemsettin olan saz ve söz sanatçısı Şemsi Yastıman, Türk Halk Müziği'ne kaynak kişi ve derleyici kimliği ile katkı yaptı. Bir süre İzmir'de ve İstanbul'da yaşayan Yastıman, halk müziği geleneğinin çalıp söyleme tarzını benimsemiş bir halk sanatkarı olarak adından söz ettirdi.
Memleketi Kırşehir'in müzik potansiyelinin geniş kitlelere tanıtılmasına önayak olan Yastıman, sanatçı kişiliği yanında, kendi adını taşıyan dükkanında saz dersleri vererek pek çok sanatçı yetiştirdi. Birçok plağı bulunan Yastıman, çokça radyo programına davet edildi.
Yastıman, Kırşehir'e özlemini dile getirdiği "Memleket Hasreti" ve "Uzaylılar Hoşgeldiniz" türküleriyle biliniyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku