Güncel

Silahlar Kırşehir’e gelmeye başladı

Suriyeli muhaliflerin eğitimine katkıda bulunacak olan ABD özel kuvvetler ekibinin yanı sıra, muhaliflere verilecek olan silahlar da gelmeye başladı. ‘Eğit-Donat’ için ABD’den gelen toplam asker sayısının 123 olduğu bildirildi. Bunlardan 40’ı eğitimin verileceği Kırşehir Hirfanlı’daki Jandarma Eğitim Merkezi’ne yerleşti

Silahlar Kırşehir’e gelmeye başladı

12 Mayıs 2015 07:00
-A

+A

Suriyeli ılımlı muhalifler için bu ayın ilk yarısında başlayacak olan Eğit-Donat Programı’nın ayrıntıları belli olmaya başladı.
Suriyeli muhaliflerin eğitimine katkıda bulunacak olan ABD özel kuvvetler ekibinin yanı sıra, muhaliflere verilecek olan silahlar da gelmeye başladı. ‘Eğit-Donat’ için ABD’den gelen toplam asker sayısının 123 olduğu bildirildi. Bunlardan 40’ı eğitimin verileceği Kırşehir Hirfanlı’daki Jandarma Eğitim Merkezi’ne yerleşti. 83 asker ise Adana’daki İncirlik Üssü’ne gelen silahların teslim alınışı, kayıtları ve dağıtımında görev alacak.
Suriyeli muhalifleri donatacak olan ABD’nin vereceği silahlar da İncirlik’e gelmeye başladı. Silahlar arasında tanksavar, ağır makineli tüfekler, suikastlarda kullanılabilen bombalar ve bomba atarların çoğunlukta olduğu öğrenildi. Ancak omuzdan atılan Stinger tipi füzelerin olmadığı açıklandı. ABD ile Türkiye arasında kimlerin eğitileceğinde anlaşmazlık sürünce programa başlanamadı. ABD, radikal dinci unsurlardan sızma olabileceği için seçimi Türkiye’nin değil kendisinin yapmasından taviz vermedi. Sonunda bu kabul edildi. Ancak Türkiye’nin sadece ABD’nin seçtiği isimlere itiraz hakkı bulunuyor. Suriyeli muhaliflere eğitimi çoğunlukla Türk Özel Kuvvetler (Bordo Bereliler) verecek. Pusu kurma, suikast timi hazırlama gibi yakın plan şehir çatışmaları yöntemlerinin de eğitimin bir parçası olduğu bildirildi.
Türkiye ile ABD arasında imzalanan mutabakat muhtırası ile geçen Şubat ayında başlaması öngörülen ancak teknik görüşmelerdeki aksaklıklar nedeniyle ertelenen Eğit-Donat Projesi için düğmeye basıldı. Ağırlıklı olarak Suriyeli Türkmenlerin ve ABD askeri istihbaratı ile CIA’nin seçtiği Beşar Esad karşıtı silahlı muhaliflerin eğitilip donatılmasına iki hafta içinde başlanması beklenirken, AK Parti Hükümeti’ne göre iki ülke arasında en başta ele alınan proje ile şimdi yaşama geçirilecek program arasında önemli farklar bulunuyor. 
Edinilen bilgilere göre, ABD ile Türkiye arasında varılmış olan mutabakatın teknik ayrıntılarına ilişkin anlaşmazlık noktaları tamamen ortadan kaldırılamadı. Ancak AK Parti, projenin daha da gecikmemesi için eğitimin biran önce başlatılmasını istedi. Bu çerçevede ağırlıklı olarak Suriyeli Türkmenler ile ABD askeri istihbaratının ve CIA’nin belirlemiş olduğu muhaliflerin eğitimi başlayacak. Suriyeli Türkmenlerden kimin katılacağı belirleyen liste daha önce Türk ve ABD’li yetkililere verildi. Bu listenin yanı sıra ABD’nin doğrudan kendisinin temas kurup belirlediği isimler de Suriye’den Türkiye’ye getirilecek ve eğitim için Kırşehir’deki Hirfanlı’ya götürülecek. İsimler konusunda ABD ile Türkiye arasında görüşmelerin halen devam ettiği de öğrenildi.
ABD askerleri de Türkiye’ye gelmeye başladı. Ağırlıklı olarak ABD Özel Kuvvetleri’nden oluşan ABD askeri heyetinden 40 kadar asker doğrudan Kırşehir’e bağlı Kaman’daki Hirfanlı’ya geçerken, geri kalan 83 kadarı da, Suriye ile Hirfanlı arasında istasyon görevi üstlenecek.
İncirlik’te çalışmaya başladı
Muhaliflere dağıtılacak silahlar da Türkiye’ye geldi. Silahlar arasında tanksavar, ağır makineli tüfekler, suikastlarda kullanılabilen bombalar ve bomba atarlar yer aldı. Ancak, özellikle Suriye Ordusu’na karşı kritik önemi haiz olan ve omuzdan atılan Stinger tipi füzeler getirilmedi. Bu da AKP açısından, “Önceliğin IŞİD’e değil Esad verilmesi” yaklaşımının boşa çıktığının göstergesi oldu. Suriyeli muhaliflere eğitimi çoğunlukla Türk Özel Kuvvetler (Bordo Bereliler) vereceği belirtiliyor. Pusu kurma, suikast timi hazırlama gibi yakın plan şehir çatışmaları yöntemlerinin de eğitimin bir parçası olduğu bildirildi.
AK Parti hükümetine göre iki ülke arasında en başta ele alınan proje ile şimdi yaşama geçirilecek program arasında önemli farklar bulunuyor. AK Parti, daha etkin ve sonuç alabilecek bir eğitim programı isterken, ABD yönetimi projeyi biraz daha geri planda tutmayı tercih etti. Programdan beklentilerinin karşılanmadığını düşünen Ankara, bütün aksaklıklara karşın eğitilip donatılacak muhaliflerin biran önce Suriye’ye gönderilmesini istiyor. (Hürriyet)
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku