Güncel

Sınav maratonu bitti

Sınav maratonu bitti

18 Haziran 2019 07:29
-A

+A


ÖSYM tarafından düzenlenen ve Kırşehir dâhil 2 milyon 515 bin 91 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) üç oturum sınavı hafta sonu tamamlandı.
ÖĞRENCİLER İÇERİDE SORULAR KARŞISINDA, VELİLERDE DIŞARIDA TER DÖKTÜ
Öğrenciler içeriye tepeden tırnağa aranarak alındı. Kol çantası, gözlük, dosya poşeti, kağıt mendil, küpe, kolye sınav salonlarına alınmadı. İlk defa demir para ile girişlere izin verildi.
GEÇ KALAN ÖĞRENCİLER ALINMALDI
Türkiye genelinde olduğu gibi Kırşehir'de de,  ÖSYM tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) üç oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT),  Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) hafta sonu tamamlandı. Sınava girecek öğrenciler, güvenlik kontrolleri yapıldıktan sonra salonlara alındı. Geç kalan bazı öğrencilerin koşarak geldikleri görüldü. Giriş saatini kaçıran bazı öğrenciler ise sınava giremedi.
            TYT'de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5'er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltildi. YKS'da öğrenciler içeriye tepeden tırnağa aranarak alındı. Kol çantası, gözlük, dosya poşeti, kağıt mendil, küpe, kolye sınav salonlarına alınmadı. İlk defa demir para ile girişlere de izin verildi.
            Alan Yeterlilik Testi (AYT)'de "Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1" testi 40 sorudan oluştu. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1'den 10, coğrafya-1'den 6 soru yanıt buldu. AYT'nin "sosyal bilimler2" testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluştu. Sosyal bilimler testinde tarih-2'den 11, coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer aldı. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde oldu. YDT'de de Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde toplam 80 soru yer aldı.  Bu arada, çocukları sınava giren aileler ise sınav merkezlerinin önünde dualar ederek çocuklarını bekledi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku