Güncel

Sivil Savunma Uzman-Amir Eğitimleri Tamamlandı

Sivil Savunma Uzman-Amir Eğitimleri Tamamlandı

26 Ağustos 2021 15:53
-A

+A

       Toplumda afet farkındalığının geliştirilmesi, risklerin azaltılması, önleme konusunda davranış değişikliği oluşturulması amacıyla 2021 yılının "Afet Eğitim Yılı" ilan edilmesinin ardından İlimizde bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurum kuruluşlarına, sivil savunma uzman/amirlerine afet farkındalık, sivil savunma ve yangın eğitimleri düzenlendi.
Kurum ve kuruluşlarda Sivil Savunma Uzman ve Sivil Savunma Amiri olarak görev yapan personelin, afet ve acil durumlar ile sivil savunma ve seferberlik hizmetlerine ilişkin iş ve işlemlerine yönelik bilgi ve beceri kazandırmak amaçlı eğitimleri tamamlandı.
Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce, İlimizde sivil savunma planı yapan kamu ve özel kuruluşların plan hazırlayan personellerine yönelik eğitim düzenlendi.
        Kamu ve özel sektör kuruluşlarında sivil savunma hizmetlerinin planlanması ve uygulanması, sivil savunma uzmanları ve amirleri hizmetlerin daha etkin ve zamanında yapılabilmesi amacıyla ilimizde sivil savunma planı yapan kamu ve özel kuruluşların plan hazırlayan personellerine yönelik; Planlama esasları, İkaz Alarm ve KBRN eğitimleri verildi.
Gerçekleştirilen eğitim ile Kurum ve Kuruluşlarda Sivil Savunma Uzman ve Sivil Savunma Amiri olarak görev yapan personelin, afet ve acil durumlar ile sivil savunma ve seferberlik hizmetlerine ilişkin iş ve işlemlerinde bilgi ve becerilerini arttırmak amaçlanmaktadır.
Müdürlük tarafından organize edilen ve AFAD Eğitim Salonunda deprem sonrası ilk 6 saat, başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranış şekilleri anlatıldı. Yapısal riskler, afet sonrası ilk 72 saat, acil durum çantası, deprem sigortası, AFAD gönüllülük projesi, afet ve acil durum planı, bina güvenliği, tahliye, toplanma ve barınma alanları, ilk yardım konularını içeren afet farkındalığı eğitimi verildi.
       Düşman saldırılarına, doğal afetlere ve büyük yangınlara karşı halkın can ve mal kaybının en az seviyeye indirilmesi, hayati önem taşıyan her türlü resmi ve özel tesis ve kuruluşların korunması ve faaliyetlerinin devamını sağlayacak iyileştirmenin yapılması amacıyla kurum ve kuruluşların hazırlaması gereken sivil savunma planlarına yönelik plan hazırlama eğitimi verildi. Planın içeriğinde bulunan genel durum, koruyucu hazırlık tedbirleri, sivil savunma servislerinin kuruluşu, karşılıklı yardım ve işbirliği, tahliye ve seyrekleştirme, donatım ve ikmal ile ilgili hususlara ilişkin bilgilendirmeler yapıldı.
       Son seansta ise kamu kurum ve kuruluşları, özel kuruluşlar ve gerçek kişilerce kullanılan her türlü yapı, bina, tesis ve işletmenin, tasarımı, yapımı, işletimi, bakımı ve kullanımı safhalarında çıkabilecek yangınların en aza indirilmesini ve herhangi bir şekilde çıkabilecek yangının can ve mal kaybını en aza indirerek söndürülmesini sağlamak üzere, yangın öncesinde ve sırasında alınacak tedbirler konularını içeren yangın eğitimi verildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku