Güncel

SOĞUK KIŞ AYLARINDA SOKAK HAYVANLARI UNUTULMADI

SOĞUK KIŞ AYLARINDA SOKAK HAYVANLARI UNUTULMADI

4 Aralık 2021 15:48
-A

+A

        Soğukların iyiden iyiye kendini hissettirmesi mama ve su bulmakta zorlanan sokak hayvanları için hayvan severler adeta seferber oldu. Beslenme odaklarına bırakılan mama ve su miktarı ile besleme aralıklarını artırdıklarını ifade eden Sıddık Bağlama, vatandaşlardan da sokakta yaşayan sahipsiz hayvanlar için soğuk havalarda  daha hassas davranmalarını istedi.
Sıddık Bağlama, kendi imkanları ile Kırşehir’de bir çok park ve bahçelere sokak hayvanları barınak ve amam kapları koyarak  sokak hayvanlarını korumaya almak için hayvan severlerden  destek istedi.
       Bizler Kirsehir merkezde, patili dostlarımıza dokunun, wapsap grubuyuz her yaştan her meslekten hayvan sever dostlarıyız .Gurubumuzun amacı sahipsiz sokak hayvanlarına dokunmak bizler kendi kısıtlı imkan ve zamanlarımızda ilimizde park ve bahçelerinde  bulunan sokak hayvanlarına  soğuktan ve hava şartlarından korunma adına 25,e yakın  kedi barınağı bunun yanında mama  kabı koyarak  bizden başka sevimli dostlarımıza dokunma duyarlılığı göstermek. İnşallah bu barınak sayısını ileri dönemlerde daha da  çoğalmak her mahalle parkına kurduğumuz barınağa  o mahallede ikamet eden grup üyelerimizi barınağın   bakımı   ve ihtiyaçlarından dolayı sorumluluk veriyoruz.. barınakların ve mama kaplarının temini bizim kendi şahsi imkânlarımızdan karşılanmaktadır...Burada gazeteniz vasıtasıyla bu sosyal sorumluluk projesinin gelişmesinde her mahalleden bu maddi manevi sorumluluğu alacak gönüllü bireyler arıyoruz. Artık herkes kendi evinde  evcil hayvan  beslemekle ilgili  talepleri olsa da toplu yaşam  alanlarındaki sosyal kontrol kaygılarından dolayı  bu isteklerinden imtina etmek zorunda kalıyorlar.  Hayvanı sevip kısıtlı yaşam alanlarında bakamayan insanlarımıza  fırsat veriyoruz ,gelin bu işi birlikte kucaklayalım  bize katılın sizde patili dostlarımıza el uzatın diyoruz.. Mahallenizdeki barınağa sahip çıkmanızı bekliyoruz..
Bağlama; sokak hayvanları  için yapılması gerekenleri Gazetemize açıkladı.
YÜZÜNÜZÜ ÇEVİRMEYİN
       İçinde bulunduğunuz şartlar bir sokak hayvanını sahiplenmek için elverişsiz olsa da soğuk kış aylarında onları yardıma muhtaç bir şekilde gördüğünüzde onlara bir el uzatabilir ya da yetkililere haber verebilirsiniz. Hayvanların sağlığı ve güvenliği ile ücretsiz olarak ilgilenen kurumlar aracılığıyla birçok sokak hayvanına yardımcı olabilirsiniz.
BİR KAP SU VE YEMEK BIRAKIN
      Sadece soğuk kış aylarında değil, her mevsim onlar için kapınızın önüne bir kap su ve yemek bırakmanız önemli. Mama alamayacak olsanız bile o gün sofranızdan artan yemeklerinizi sevimli dostlarımızla paylaşabilirsiniz.
SOĞUKTAN KORUNMALARI İÇİN EV YAPIN
      Sokak hayvanları için yiyecekten sonraki en büyük ihtiyaç barınmadır. Evinizde bulunan ve kullanma gereksinimi duymadığınız eşyalardan sokak hayvanları için kulübeler yapabilirsiniz. Komşularınızla birlikte hareket ederek ev ya da apartmanınızın bahçesinde uygun bir yer bulabilir ve buraya küçük kulübeler kurabilirsiniz. Bu sayede minik dostlarımızı olumsuz hava şartlarından koruyabilirsiniz.
CAMLARINIZIN ÖNÜNÜ DOLDURUN
      Sokak hayvanları denildiğinde her ne kadar gözümüzün önünde kediler ve köpekler canlansa da kuşların da unutulmaması gerekir. Camlarınızın önüne bir kap su ve kuşların tüketebileceği türden yiyecekler koyabilirsiniz.
Arabanızın Kaputunu Kontrol Edin
       Sokakta yaşayan hayvanların soğuk günlerde ısınmaları için en uygun ortamlardan biri de yeni park etmiş arabaların motor bölümleridir. Yeni kapatıldığı için sıcak olan bu ortamlara sığınan kedi ya da köpekler çoğu zaman dikkatsizlik sebebiyle ciddi şekilde yaralanabilirler. Bu nedenle özellikle karlı günlerde arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputu kontrol edin ve motor bölümüne, lastik üstlerine ve aracın altına bir göz atın.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku