Güncel

STRES/SİZSİNİZ

STRES/SİZSİNİZ

20 Ekim 2021 15:50
-A

+A

       İnsanın iç dengesini ve uyumunu bozan zorlama olarak tanımlanır, stres. Fakat kedisi öldüğü için depresyona girecek derecede incinebilir bir kişi, kimsenin dayanamayacağı bir acıya dayanabilmektedir. Bu nedenle stres kişiden kişiye değişebilen bir kavram olarak kabul edilmelidir.
       Günümüzde midesi yanan, başı ağrıyan, kalbi çarpan, göğsü sıkışan, endişe ve tedirginlik içindeki insanlar, rahatsızlığı ile stres arasındaki ilişkinin genellikle farkındadırlar.
 İnsanı yıpratan stres değil, ona yüklediği anlamdır. Kontrol edilebilen stres faydalıdır. Stres olsun ama panik olmasın. Önemli olan paniğe kapılmamaktır. Çünkü stres olduğunda kişinin odaklanması ve öğrenme faaliyeti artıyor ama panik olduğunda bunları kaybediyoruz.Habercilikte de kullanılan 5N1K kuralı stres yönetimi için de faydalıdır. Ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden ve kim soruları hafızanın 6 sadık bekçisidir. Kişi bu soruları kendi kendine sorarak strese karşı mücadele edebilir.
Çocuğun Stresi Anneden Gelir
       Strese karşı mental esneklik olması gereken en önemli şeydir. Stresle mücadele konusunda 3 tip insan vardır. Sünger gibi olanlar yani tüm sıkıntı ve stresi içine atıp, onunla yaşayanlar. Teflon olanlar yani tüm stresi dışarı yansıtan, bundan az etkilenenler. Bir de mental olarak esneklik gösterip dengeli bir şekilde bunu yönetebilen kauçuklar. İşyerindeki stres konusunda da yöneticilerin tavrı çok önemlidir. Eğer yönetici stresliyse tüm çalışanlar da stresli olur çünkü bunu ekibine yansıtır. Bu tip durumlarda lider ve yöneticilerin çok soğukkanlı olması gerekmektedir. Zaman zaman bebek polikliniklerine sürekli ağlayan bebekler için başvurulara geliyor. Yapılan muayenelerde herhangi bir sağlık sorunu olmadığı tespit ediliyor. Ama annesine baktığınızda %65 oranda annenin stresli ve kaygılı olmasından bebeğin etkilendiğini görüyoruz. Hâlbuki ailedeki lider annedir ve onun stresi tüm aileyi etkileyebilir.
Stresin Kaynağı:
      Bir kişi düşününüz hayatı çok seviyor ve ölümden çok korkuyor. Birgün kalbinde bir çarpıntı olur ve vücudunun bir tarafı uyuşur. Kalb krizi ihtimali veya felç geçirme korkusu içinde uyanmaya başlar. En büyük sermayesi olan hayatı tehdit altındadır. Hekim hekim dolaşarak ikna olmaya çalışmaktadır. Fakat evrenin sırlarını beş duyu ile çözemeyen pozitif bilim ölüm konusunda çaresizdir. Yapılabilecek iki şey vardır:
1) İçki ve eğlenceyi yoğunlaştırarak devekuşu rolüyle gerçeklerden kaçmak.
2) Gerçek inancın verdiği teslim ve tevekkülle kadere sığınmak.
İnançtaki lezzet o kişi için mânevî bir ilâç gibi tedavi edici olmuştur.
Son yapılan araştırmalar tolere edilemeyen stresin vücutta savunma sistemini zayıflattığı, savunma sisteminin zayıflaması gizli ve bastırılmış önemli hastalıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verdiği görüşünü doğrular niteliktedir.
Stresi tanımak onu kontrol edebilmenin ilk adımıdır. Aşağıdaki belirtilerin bir kısmını kendisinde gören onunla baş edebilmek için çalışmaya başlamalıdır.
-Saldırganlık veya kayıtsızlık.
-Sıkıntı, gerilim hali, sinirlilik
-Neşesizlik, durgunlaşma
-Dinlenmekle geçmeyen yorgunluk
-Unutkanlık, korkulu rüyalar
-Karamsarlık, yalnızlık hissi
-Yersiz suçluluk duyguları
-Organik bir açıklaması olmayan: Ağız kuruluğu, üşüme titreme, vücutta uyuşma, karıncalanma hissi; sebepsiz çarpıntı soğukluk veya sıcaklık hisleri, baş ağrısı, baş dönmesi, idrar sıklaşması, mide bulantısı, kusma, ishal, uyku ve iştah bozuklukları, konuşma güçlükleri, uykuda diş gıcırdatma, gürültü ve sese karşı aşırı duyarlılık.
“Bu belirtiler 3 günden fazla sürerse profesyonel destek alınmalıdır.”

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku