Güncel

SU ÜRÜNLERİ TEHLİKE ALTINDA

SU ÜRÜNLERİ TEHLİKE ALTINDA

4 Aralık 2021 15:39
-A

+A

     Tırıvırı malzemelerin ince misinadan imal edilmiş olması nedeniyle bir cisme takılınca kolayca kopabilmekte, kopan parçalar yıllarca suda kalıp, doğal yaşama karşı büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu haliyle tam bir doğa katili olup, aynı zamanda Amatör Balık Avcılığı ruhunu da yok etmektedir.
     Kırşehir Amatör Ve Sportif Olta Balıkçıları Derneği Başkanı Mustafa Er  yaptığı açıklamada, Tırıvırı sadece balıklara değil, özellikle akarsularda sular çekildiğinde, daralan su yataklarında veya taşkınlarla kıyıya çıkan dal parçaları üzerinde bu ağa daha önce takılan balıkları yemeye gelen diğer her türden hayvana da zarar verdiğini bildirdi.
     Bu tür malzemelerle avlananlar hakkında kanuni işlem uygulanacaktır konu ile alakalı Kırşehir Amatör Ve Sportif Olta Balıkçıları Derneği Başkanı Mustafa Er ve av  bayileri ile , Kırşehir İl Tarım Müdür yardımcısı Cengiz Karabulak ile  yaptığı görüşmede bilinçsiz avlanma nedeni ile su ürünlerinin tehlikede olduğu ve alınacak tedbirler konuşuldu.
 Bu hususta vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerektiğini bildiren  Er, ”canlıların hiçbir işe yaramaksızın, fark, zaman ve türlerini gözetmeksizin ölümüne neden olmasının yanı sıra, ince misinanın kesme/yaralama özelliği ile birçoğunun sakat kalmalarına yol açmaktadır. Bu nedenle kesinlikle kullanılmaması gerekir”dedi.  
Er,sadece bu ağ parçasının değil, tüm sentetik ve doğada yok olması uzun yıllar alacak ürünlerin veya atıkların avlaklara atılmaması, bırakılmaması, hatta görüldüğü yerden alınarak imha edilmesi gerekir.
Bu nedenlerle, Tırıvırının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır”dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku