Güncel

Sürücüler dikkat! 81 ile talimat gönderildi

Sürücüler dikkat! 81 ile talimat gönderildi

12 Ekim 2019 07:05
-A

+A


İçişleri Bakanlığı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü vasıtasıyla 81 ilde uygulanacak radar uygulaması için talimat yazısı gönderildi.
İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 il Emniyet Müdürlüğüne, Jandarma Genel Komutanlığına, iller İdaresi Genel Müdürlüğüne, EGM Özel Kalem Müdürlüğüne radar uygulaması yapılacağına dair talimat yazısı gönderdi.
SÜRÜCÜLERİN EHLİYETİNE EL KONULDU
Son zamanlarda kazaların önüne geçmek isteyen güvenlik güçleri trafikte denetimleri arttırdı. Trafikte denetimlerin artmasıyla birlikte vatandaşlar arasında hız yapan sürücülere yüklü cezalar kesilirken bir çok sürücünün de ehliyetine el konuldu.
EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAREKETE GEÇTİ
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen talimat yazısında, “Yaygın trafik denetimleri yoluyla ihlalleri azaltmak. Tüm dünyada trafik güvenliği için temel ilke kabul edilmekte, trafik denetimleri etkin bir şekilde yapılmadığında, başta hızlı araç kullanma olmak üzere, çeşitli kural ihlallerinin arttığı görülmektedir.” İfadeleri kullanıldı.
İŞTE 81 İLE GÖNDERİLEN TALİMAT YAZISI:
Ülkemizde 2019 yılı ilk 8 ayında meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları incelendiğinde %36'sının nedeninin -hız kuralının ihlal edilmesi- olduğu ve kazaların çoğunluğunun “tek araçlı, hıza ve dikkatsizliğe bağlı" yoldan çıkma şeklinde meydana geldiği anlaşılmaktadır. Trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak, sürücülerin trafik kural, yasaklama ve kısıtlamalarına uygun şekilde araç kullanmaya yöneltmek, hız ihlali kaynaklı trafik kazalarını önlemek ve kaza sonucunda meydana gelen can ve mal kayıplarını en aza indirmek amacıyla; 12-13 Ekim 2019 tarihlerinde, ülke çapında şehir içi ve bölge trafik birimlerindeki istisnasız tüm radar araçlarının katılımıyla, "08.30-10.00, 11.00-12.30 ve 14.30-16.30" saatleri arasında, toplam 10 saat süreyle, mutlak suretle çevirim ekipli olarak "K3-Radarla Hız Denetimine" yönelik özel denetim yapılacaktır. Denetimlerde;
1) Yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilebilmesi amacıyla denetim süresince yaka kameraları kesinlikle kullanılacaktır.
2) Araç ve sürücülere ilişkin mevzuatta belirtilen diğer eksiklik veya kural ihlallerine karşı duyarlı olunarak, tespit edilmesi halinde gerekli yasal işlemler kararlılıkla uygulanacaktır.
 3) Denetimler UTP üzerinden gerçekleştirilerek, birim amirlerince de takip edilecektir.
 4) Gerçekleştirilecek denetimlerde, her bildirim/çevirme ekibinde radar hız denetimi UTP üzerinden başlatılacak ve denetim bitiminde sonlandırılacaktır. Bu hususlar merkezce UTP sistemi üzerinden takip edilecektir.
5) Sonuç formunda bulunan Toplam Radar, Faal Radar ve Gayrifaal Radar sayıları mutlak surette girilecek ve doğruluğu teyit edilecektir.
6) Trafik Denetimlerinde ve Trafik Kazalarında Alınacak Önlemlere İlişkin Yönerge ‘de yer alan gerekli trafik tedbirlerin alınarak araç/sürücülerin kontrol edilmesi sağlanacaktır.
7) Denetim sonuçları Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığına ekle yer alan sonuç gönderme formunda belirtildiği şekilde gönderilecektir.
8) Yapılan denetim sonuçları ulusal/sosyal medya aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldığından Çorum, Mersin, İstanbul ve Kırıkkale il trafik birimlerimizce örnek ve basınla paylaşılabilecek nitelikteki görseller (fotoğraflar) denetim sonuçlarıyla birlikte gönderilecektir. Bilgi ve gereğini arz ve rica ederim. (Takvim)

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku