Güncel

Tarımda takibe düşen borç 81 ilin 80’inde artıyor... Çiftçinin borçları takip altında...!

Tarımda takibe düşen borç 81 ilin 80’inde artıyor... Çiftçinin borçları takip altında...!

18 Kasım 2019 07:10
-A

+A


Doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesi amacıyla Bakanlık tarafından çiftçilere destek sağlanıyor. Bu destekler kapsamında Kırşehir ve yurt genelinde çiftçiler tarım kredilerinden faydalanıyor. Çiftçiye can suyu olan krediler vadesi gelen borçların hızlı biçimde ödenmemesi durumunda çiftçiye elzem oluyor. Gerek faiz oranlarının düşmesi gerekse çiftçinin hali hazırdaki borçları yeni kredi talebini canlandırması tarım sektöründe çiftçiyi zorluyor.
Tarım sektörünün takibe düşen borcu bir yılda yüzde 49 arttı. Bazı illerde artış oranı yüzde 100’ün üzerinde. Çiftçi, borcunu ödeyebilmek adına ürününü bedelinin altında satmak zorunda kalırken, çoğu zaman borç bir başka borçla kapanıyor.
Konu hakkında inceleme yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) eylül ayı verilerine göre tarım sektörünün kredi borcu 100 milyarın üzerine tırmanarak 105 milyar 266 milyon liraya çıktı. Gerek faiz oranlarının düşmesi gerekse çiftçinin hali hazırdaki borçları yeni kredi talebini canlandırıyor. Ancak mevcut borç döndürülebiliyor mu? BDDK verilerine göre çiftçiler borcunu döndürmekte zorlanıyor. Zira geçen yıl eylül ayı itibariyle 3,2 milyar lira olan tarım sektörünün takibe düşen borcu bu yılın eylül ayında 4,8 milyar liraya yükseldi. Ancak tarımda iklim özellikleri önemli olduğu için mevcut borçluluğa il il mercek tuttuldu. Buna göre tarımda takibe düşen borç 81 ilin 80’inde artıyor.
ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDEYEMİYOR
Çiftçiler bankalardan kredi kullanırken sermayeleri olan tarlalarını da ipotek altına aldırıyorlar. Borcun ödenememesi halinde ise tarlaya el konuluyor. Bu nedenle çiftçiler için vadesi gelen borçların hızlı biçimde ödenmesi elzem. Buna rağmen tarım sektöründe takibe düşen borçlar Türkiye genelinde yüzde 49 artıyor.
TOPLAM BORÇ REKOR KIRIYOR
Toplam gelir içinde tarıma düşen pay giderek düşüyor. 2016 yılında toplam gelirin yüzde 6,2’si, 2017’de yüzde 6,1’i, 2018’de ise yüzde 5,8’i tarım sektörü tarafından elde edilmişti. Toplam gelir içindeki payı düşen tarım sektörünün kredi borcu ise büyümeye devam ediyor. 2019 Eylül ayı itibariyle tarım sektörünün bankalara olan toplan nakdi borcu dolar cinsinden 18 milyar 780 milyon dolar büyüklüğünde. Öte yandan bundan 10 yıl önce bu borç yine dolar cinsinden 10 milyar 116 milyon dolardı. Böylece tarım kesiminin borcu 10 yılda yüzde 85 oranında artmış oldu. Sektörün toplam borcu içinde takibe düşen borç oranı artmakla beraber henüz bankacılık kesimi üzerinde ciddi stres yaratmıyor. Ancak borçlu olan çiftçinin durumunu gözler önüne seriyor.

 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku