Güncel

Tarımda Tasarruf Dönemi Başlıyor

 Tarımda Tasarruf Dönemi Başlıyor

24 Kasım 2020 15:42
-A

+A

KOP İdaresi Başkanlığının inovasyon içeren projelere verdiği destekler hem üreticiye hem de ülke ekonomisine katkı olarak geri dönüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının kısa adı KOP TEYAP olan KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Programı kapsamında desteklediği 'Şeritvari Sürüm Tekniği' ile bir taraftan toprak işleme masraflarında ve zaman kayıplarından yüzde oranında tasarruf sağlanırken diğer taraftan ise anız yangınlarının önüne geçilerek toprağın organik yapısı korunmuş oluyor.
Yurt dışında son yıllarda doğrudan ekim yapılamayan tarlalarda uygulanmakta olan şeritvari (zebra sürüm) toprak işleme uygulaması, tarlanın her tarafını değil, sadece tohumun ekileceği sırayı dikey yöntemle işleyen, aynı zamanda tohum yatağının uygun toprak derinliğine gübre atan yeni bir sistem olarak öne çıkıyor. Mısır ve ayçiçeği önceliğinde sıraya ekimi yapılan yazlık bitkiler için geliştirilen projede yaklaşık yüzde 50 oranında yakıt tasarrufu sağlanıyor. Toprak yapısı koruyan bu sistem ile su, yakıt ve işçilikten ciddi oranda tasarruf ediliyor. Böylelikle bölgemizin en büyük sorunu olan nem kayıplarının azaltılması, daha az toprak işleme, anız yakılmaması, yabancı otlarla mücadele, daha az iş gücü ve yakıttan kazanç, kaymak tabakası oluşmaması gibi birçok fayda ön plana çıkıyor.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku