Güncel

TİNERCİLER MEZARLIKLARI MESKEN TUTUYOR

TİNERCİLER MEZARLIKLARI MESKEN TUTUYOR

27 Aralık 2018 07:53
-A

+A

 

Kırşehir’in en eski mezarlığı olan Aşıkpaşa Mezarlığı başta olmak üzere birçok mezarlık adeta içki içenlerin, balicilerin ve tinercilerin mekanı haline geldi.
Mezarlıkların korunmasızlığı yüzünden de birçok mezarın taşları kırılarak tahrip edilirken, ağaçları kırılıyor, mezarlık içki şişeleri ve bali tüplerinden geçilmiyor.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin mezarlıklarda yaptığı düzenleme ve yenileme çalışmalarını takdirle karşılayan mahalle sakinleri, içinde hiçbir görevlinin bulunmaması nedeniyle bazı kendini bilmez kişilerin mekanı haline gelmesinden üzüntü duyduklarını belirttiler.
Tepkilerini dile getiren mahalle sakinleri, “Belediye Başkanımız Sayın Yaşar Bahçeci, sağolsun ölmüşlerimize saygı duyarak mezbelelik durumdaki tüm mezarlıklarımızı güzel bir görünüme bürüdü. Aşıkpaşa, Kümbetaltı, Bağbaşı, Çukurçayır Mezarlıkları’nda gece nöbetçi bulundurulmadığından buralarda barınan ve uyuşturucu madde kullanan kişilerce ve alkol alan alemcilerce mezarlarımız zarara uğratılıyor. Çeşmeler kırılıyor, tahrip ediliyor, içki şişelerinden, bali tüplerinden ve pisliklerden geçilmiyor. Bazen mezarlıklara yakınlarını ziyaret için gelenlere bu kişiler saldırıyor, hakaret ve küfürler yağdırıyor. Ölüsüne saygı duymayanın dirisine saygısı yoktur düşüncesinden hareket edersek Kırşehir’de mezarlıklara gösterdiğimiz saygı, yaşayanlara gösterdiğimiz saygıyı da gözler önüne seriyor aslında. İl merkezindeki mezarlıkların içler acısı hali bilinçsiz, duyarsız ve kendini bilmez bazı insanların iç dünyasındaki vahşeti de aslında bir şekilde dışa vuruyor.
“Kırşehir Belediyesi’nin şehir merkezinde bulunan mezarlıklarda rutin olarak yaptığı bakım ve temizleme çalışmalarını görüyoruz. Duyarsız, kendini bilmez, saygısız bazı vatandaşların ölüye de saygıları yok. Bazı mezar taşları tahrip ediliyor ve mezar aralarında biriken çöpler de cabası. Yetkilileri bu konuda önlem almaya davet ediyoruz.
“Kabristan ziyaretine gelen vatandaşlar bu durumdan oldukça rahatsız olacak, kimi mezar taşlarının tahrip edilmesinin yanında mezarlar arasında biriken çöpler de kabristana yapılan saygısızlığı gözler önüne sermeye yetiyor. Mezarlığın uyuşturucu madde kullanan kişilerce çöp alanı gibi kullanılmasına ve mezar taşlarının tahrip edilmesine yetkililerde acil önlem almalı. Gerekirse mezarlıklarımızda gece nöbetçileri bulundurulmalı. Ölülerimize saygı göstermeyen bu kendini bilmezlerden diriye saygı beklenir mi? Bilinçli olarak kırılan mezar taşları, bilinçsizce atılan çöpler ve dahası; Garip-name adlı eseri ile Türkçenin gelişmesi ve yayılmasına büyük katkıları olan ilk Türkçeci şairlerimizden Aşık Paşa’nın türbesinin de bulunduğu Aşıkpaşa Mezarlığı’na ve diğer mezarlıklarımıza hiç, ama hiç yakışmıyor. Unutmamalıyız ki mezarlıklar vazgeçilmez insanlarla doludur” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku