Güncel

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Kırşehir standına ziyaret…

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Kırşehir standına ziyaret…

25 Ekim 2019 07:17
-A

+A


Antalya Ticaret Borsası ev sahipliğinde bu yıl onuncusu düzenlenen Yörex Yöresel Ürünler Fuarı açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından gerçekleştirildi. Kırşehir'in de yöresel ürünlerinin sergilendiği fuara ilgi yoğundu. Kırşehir'e ait olan stantı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ziyaret etti. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ziyarete dair şunlar kaydedildi:
"Odamızın da ilimizin yöresel ürünlerini sergilediği standımız Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından ziyaret edildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na ürünlerin tanıtılması ve tattırılmasının ardından hatıra fotoğrafı çekildi. Kırşehir TSO Başkanı Mustafa Yılmaz, Hisarcıklıoğlu’na Kırşehir’in yöresel ürünlerinden oluşan hediyeleri takdim etti. Hisarcıklıoğlu, Yönetim Kurulu Başkanımız ve Üyelerimiz ile yaptığı kısa bir sohbetin ardından standtan ayrıldı."
İÇ ANADOLU YÖREX’TE
Türkiye’nin en renkli fuarı olan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, kültürlerin buluşma noktası haline geldi. 9 yılda 1 milyon ziyaretçiyi yöresel ürünlerle buluşturan YÖREX, 23-27 Ekim tarihlerinde ANFAŞ Fuar Merkezi’nde “Sizin oraların nesi meşhur” sloganıyla düzenleniyor. Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB’un desteğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenecek YÖREX, kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan İç Anadolu Bölgesi’ne de ev sahipliği yaptı. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu’nun binlerce yöresel ürünü bağrında barındırdığını, bazılarının kaybolmaya yüz tuttuğunu, yöresel ürünlere sahip çıkıldı. İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, Ankara Kalkınma Ajansı, Ahiler Kalkınma Ajansı, bölge oda ve borsaları ile firmaların destek ve katılımıyla YÖREX’te yer aldı.
ANADOLU’DA NE VARSA BU FUARDA
YÖREX’in İç Anadolu’nun coğrafi işaretli yöresel ürünlerini ziyaretçiyle buluşturuldu. Kırşehir’in Kaman cevizi, dokumaları, sazı ve pekmeziyle, Yozgat’ın çanak peyniri, parmak çöreği, tandır kebabı, kavurgasıyla, Ankara’nın simidi, Beypazarı kurusu, çubuk turşusu, Nallıhan iğne oyası, Polatlı karadutlu bozası, Polatlı kavunuyla, Konya’nın Ereğli siyah havucu, Ereğli beyaz kiraz reçeli, peynir şekeri, keçesi, çinisi, iğne oyasıyla fuarda yer alacağını belirtti. Çandır, Kayseri’nin mantısı, sucuğu, pastırması, Bünyan halısı, Develi cıvıklısı, tomarza kabak çekirdeği, soğanlı bebek bezi, Yahyalı el halısı, İncesu karaevrek üzümü, Yamula patlıcanıyla, Eskişehir’in met helvası, lokumuyla, Sivas’ın köftesi, katmeri, kangal köpeği, tuzu, sucuğu, bıçağıyla, Çankırı’nın yumurta tatlısı, sarımsaklı eti, kaya tuzuyla, Kırıkkale’nın kılıçlar soğanı, çitleği, Delice tuzuyla, Aksaray’ın Taşpınar halısı, Ağaçören cevizi, Karaman’ın Divle obruğu tulup peyniriyle, Niğde’nin obruk halısı, Bor söğürmesiyle, Nevşehir’ın kabak çekirdeği ve Avanos çömleğiyle YÖREX’te ziyaretçiyle buluştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku