Güncel

TÜRKİYE CUMHURİYETİ 95 YAŞINDA

TÜRKİYE CUMHURİYETİ 95 YAŞINDA

29 Ekim 2018 06:51
-A

+A


            Büyük Önder Atatürk’ün “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna emanet ettiği Cumhuriyet’in kuruluşunun 95’üncü Yıldönümü bugün tüm Türkiye'de olduğu gibi KKTC ve dış temsilciliklerinde olduğu, Kırşehir'de de gurur ve coşkuyla kutlanacak.             Kutlama törenleri 29 Ekim Pazartesi günü saat 24.00’da sona erecek. Kırşehir'de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri için gerçekleştirilen prova da vatandaşların beğenisini topladı.
            Bando eşliğinde caddelerden geçerek Cacabey Meydanı'na gelen öğrenciler, beden eğitimi öğretmenleri eşliğinde geçit töreni provası gerçekleştirdi. Kırşehir Jandarma Komutanlığı'ndan askerler de görevli komutanların komutlarıyla yürüyüş yaptı. Meydanda toplanan vatandaşlar, çeşitli marşları seslendiren öğrenciler ve askerleri alkışlayarak görüntü ve fotoğraf çekti.
Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle dün tüm kamu kuruluşları, özel kuruluşlar, bina ve iş yerleri bayraklarla donatıldı. Cumhuriyet Bayramı'nın başladığı bugün saat 13.00’te üç pare top atışı ile duyuracak. Atatürk Anıtı'na çelenkler 28 Ekim Pazar günü saat 13.00’te Kırşehir Valisi İbrahim Akın ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci tarafından sunuldu.
 
 Tören yöneticisinin verdiği işaretle Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşu ile İstiklal Marşımız ile birlikte iki öğrenci tarafından Türk Bayrağı göndere çekildi. Çelenk sunma töreni Oğuz Artım başkanlığında Harun Yıldırım ve Kaan Eroğlu yardımı ile gerçekleşti.
            Kırşehir'deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, bugün temsili bir şekilde üç pare top atışı ve Cacabey Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı’nda başlayacak.   Cumhuriyetimizin 95. Yılı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünyada hayranlık yaratan milli duruş ve inançla elde ettiği zaferle taçlandırılan Türklerin son devleti Türkiye Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünün öneminin bugün de farkında olarak coşku ve gururla kutlanacak.
            Büyük Türk Ulu Önder Atatürk’ün emperyalizme ve gericiliğe karşı arkadaşları ve Türk ulusu ile birlikte yürüttüğü şanlı mücadelenin sonunda kurduğu ve “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna emanet ettiği Cumhuriyet’in kuruluşunun 95’inci yıldönümünün gurur ve coşkusu yaşanıyor. 29 Ekim Pazartesi günü 09.30-09.50 saatleri arasında Vali İbrahim Akın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına kutlamaları kabul edecek. Cumhuriyet’in 95. yıldönümü kutlamaları saat 10.00’da Cacabey
Meydanı’nda devam edecek. Vali İbrahim Akın ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, öğrencilerin ve halkın bayramını kutlayacak.
            İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrağımızın göndere çekilmesinin ardından kutlamalar Vali İbrahim Akın’ın Cumhuriyet Bayramı’nın anlam ve önemini belirten konuşması ile sürecek. Cumhuriyet konulu şiirlerin okunmasının ardından Kırşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü tarafından marşlar seslendirilecek. Kırşehir’de Cumhuriyetimizin 95’inci yıldönümü kutlamalarında askeri birlikler, gaziler, üniversite ve okul öğrencileri, izciler, Gençlik Merkezi öğrencileri, halk oyunları ekipleri, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi bando takımı eşliğinde tören geçişini gerçekleştirecek. Kurum ve kuruluşlara ait araçlar da tören geçişi yapacak. Cumhuriyet konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri
verilecek. Saat 16.00’da Sevgi Evleri Çocuk Yuvası Bahçesi’nde Çocuk Şenliği gerçekleştirilecek.
           
 CUMHURİYET RESEPSİYONU ARMAS HOTEL'DE
            Kırşehir Valisi İbrahim Akın ve eşi Saliha Akın tarafından Cumhuriyetin 95. Yıldönümü nedeniyle resepsiyon düzenledi.
            29 Ekim Pazar günü saat 19.30-21.00 arası ARMAS Kırşehir ArmasTermal Otel’de düzenlenecek resepsiyona Kırşehir protokolü ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılması bekleniyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku