Güncel

TÜRKİYE’DEN ALMANYAYA UZANAN NEŞET ERTAŞ PROJESİ “BOZKIRIN TEZENESİ GARİP NEŞET ERTAŞ”

TÜRKİYE’DEN ALMANYAYA UZANAN NEŞET ERTAŞ PROJESİ “BOZKIRIN TEZENESİ GARİP NEŞET ERTAŞ”

25 Mayıs 2021 15:41
-A

+A

Akçakent’ten Almanya’ya Neşet Ertaş Yolculuğu
     Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş Milli Eğitim Bakanlığının desteklediği  eTwinning  projeleri ile Akçakent ilçemizden  Almanya’ya eğitim projesi ile imzasını attı.
      Akçakent Şeyh Şamil Ortaokulu  Türkçe Öğretmeni Aysun Baran ve öğrencileri ile birlikte yürüttükleri Almanya  ortaklı dev proje ile7’den 77’ye gönüllere taht kuran  büyük usta Neşet Ertaş  bir kez daha anıldı.
Almanya’dan 2, Türkiye’den 10 öğretmenin yer aldığı “Bozkırın Tezenesi Garip” isimli Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan eTwinning projesine her iki ülkeden toplamda 136 öğrenci ile  yürütülüyor.
Kuruculuğunu Burdur’dan Ebru BÜLBÜL ile Bursa’dan Mustafa DERMAN’ın yaptığı projeye Adana Samsun, Nevşehir, Bursa, Manisa, Ordu illerimizden ortak öğretmenler katıldı. Kırşehir’i temsilen Akçakent Şeyh Şamil Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Aysun Baran ve öğrencileri yer aldı.
      eTwinning projelerinin en önemli noktasından biri olan teknoloji ile eğitimi birleştirmek, bu projenin can damarı oldu. Bu doğrultuda proje boyunca öğrenciler her ay düzenli olarak birbirinden eğlenceli çeşitli Web 2.0 aracıyla tanıştılar. Katılımcı öğrenciler projede görev alan öğretmenler sayesinde bu araçları projeye uygulayarak hem bilişim teknolojisini ve internetin imkanlarını etkili bir şekilde kullandılar hem de Büyük Usta Neşet Ertaş’ı ve onun türkülerini daha yakından tanıdılar.
      Projede geçtiğimiz haftalarda yapılan “Neşet Ertaş Anma Gecesi” ise oldukça ses getirdi. Pandemi sebebiyle Zoom üzerinden gerçekleştirilen etkinliğe Stuttgart Eğitim Ataşesi Öğretim Görevlisi Dr. Ümit KAPTI, Kırşehir İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Eyüp Temur, Neşet Ertaş’ın kuzeni aynı zamanda Kırşehir İl kültür Turizm Müdürlüğü Abdallar Müzik Topluluğu ses ve bağlama sanatçısı  Burhan ERTAŞ, Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali KATİPOĞLU, Ceyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat KOÇER, Akçakent İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail BÜLBÜL başta olmak üzere pek çok ilin eTwinning koordinatörü ve okul müdürleri, veliler ve tabii ki öğrenci ve öğretmenler katıldı.
       Stuttgart Eğitim Ataşesi Öğretim Görevlisi Dr. Ümit KAPTI yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bu çok kıymetli bir proje. Stuttgart bölgesinde görev yapan Derya Yeşilyurt ve Bora Yağrı öğretmenlerimizi bu projede yer aldıkları için tebrik ediyorum. Gelecek nesillere kültür mirasımızı bu şekilde aktarmamız gerektiğini düşünüyorum. Tüm katılımcıları ve proje yöneticilerini gönülden tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.
KÜLTÜR HAZİNESİ NEŞET ERTAŞ
       Anma gecesinde Burhan Ertaş, Neşet Ertaş ile olan anılarını anlatırken, Türkiye’den ve Almanya’dan öğrencilerimiz Neşet Ertaş’ın türkülerini sazları ile çalıp söylediler, türkülerin hikayelerini paylaştılar, abdallık geleneği ve bozlak ile ilgili bilgi edindiler. Neşet Ertaş hakkında yine öğrencilerimiz tarafından yapılan röportajı izleyip, Kırşehirli öğrencilerimizin sunumuyla Kırşehir’de bulunan Neşet Ertaş ve babası Muharrem Ertaş anısına yapılan çalışmaları, Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür EvindeBüüyk Ustanın android heykelini gördüler. Dolu dolu ve eğlenceli bu anma günü tüm misafirler tarafından tam not aldı. Neşet Ertaş gibi bir kültür hazinesini hem yurt içinde hem yurt dışında yeni nesillere tanıştırmayı amaçlayan bu kıymetli projede emeği geçen tüm öğretmenlerimize ayrıca teşekkür ederiz.
       Mayıs ayında sona eren proje, ortak öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla Neşet Ertaş’ın türküsünü seslendirerek “Bozkırın Tezenesi Garip Neşet Ertaş İçin Söyle” adlı bir de klip hazırladılar. (ZELİHA KARAYEL)
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku