Güncel

Türkiye Kooperatifler Fuarı'nın üçüncüsü düzenlenecek

Türkiye Kooperatifler Fuarı'nın üçüncüsü düzenlenecek

20 Kasım 2019 07:46
-A

+A


Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası Congresium Fuar Merkezinde düzenlenecek. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Türkiye Kooperatifler Fuarı hakkında duyuruda bulunuldu. Ticaret Bakanlığı – Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nden Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'na gönderilen yazıya ilişkin şu bilgiler aktarıldı: "Ülkemizde kooperatifçiliğin geliştirilmesi, kooperatif ürünlerinin tanıtımı ve bu alanda bir farkındalık oluşturularak kooperatifler aracılığıyla iç ve dış ticaretin geliştirilmesi amacıyla Bakanlık tarafından belirli aralıklarla düzenlenen kooperatifler fuarının üçüncüsünün 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında  Ankara Ticaret Odası Congresium Fuar Merkezinde gerçekleştirileceği bildirilmektedir. Söz konusu fuar ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.koopfuar.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz."
         Ülkemizde kooperatifçiliğin geliştirilmesi, kooperatif ürünlerinin tanıtımı ve bu alanda bir farkındalık oluşturularak kooperatifler aracılığıyla iç ve dış ticaretin geliştirilmesi amacıyla Bakanlığımız tarafından 2012 ve 2017 yıllarında olmak üzere iki ayrı kooperatifler fuarı düzenlenmiştir. Fuarın üçüncüsünün, 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası Congresium Fuar Merkezinde düzenlenecek.
Fuarın bu yılki teması “Kooperatiflerin Küresel Ekonomideki Yeri” olarak belirlendi.
Fuarın amacı; 8 milyona yakın ortağını milli ekonomiye dahil eden, yerli ve yerinde üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan kooperatiflerimizin yerli ve yabancı sektör ve e-ticaret temsilcileri ile aynı çatı altında buluşarak ürünlerini tanıtması ve bu sayede küresel ticarette yer almasını sağlamaktır.
         Fuarda kooperatifler, ücretsiz tahsis edilecek stantlarda dört gün boyunca tanıtım, satış ve pazarlama faaliyetleri yapma imkanı bulacaklardır. Uluslararası katılımın planlandığı fuar kapsamında düzenlenecek olan panellerde dünyada kooperatifçiliğin geldiği nokta, kooperatiflerin ekonomimiz için önemi ve ülke kooperatifçilik politikamızda gelecek hedeflerimiz masaya yatırılacaktır.
FUARIN HEDEFİ
Kooperatiflerin ticaret yapma kapasitelerinin artırılması, E-Ticaret ağına dahil edilmesi veya paylarının artırılması, İhracat ağına dahil olarak milli üretimin dünyaya yayılması,
Vatandaşın milli kaynaklarla üretim zincirine dahil edilmesi, Etkili yönetim için bilgi edinmesi, Vatandaş ve sektör üzerinde olumlu yönde algı oluşturulması.
Panellerin yanı sıra kooperatiflerimizin özellikle e-ticaret ağına dahil olabilmeleri, ticaret hacimlerini genişletmeleri, bilinirliklerini artırmaları ve ürünlerini ulusal platformda pazarlamaları amacıyla e-ticaret ve perakende sektöründen temsilciler davet edilerek bağlantı kurmaları sağlanacaktır. Patent alma, e-ticaret ve ihracat desteklerine yönelik kooperatiflere bilgilendirmeler yapılacaktır. Ayrıca, kooperatiflerin ihracat konusunda somut adımlar atabilmesi amacıyla yabancı ülkelerin ilgili sektörlerinden alım heyetleri davet edilerek kooperatiflerle ikili görüşme yapmaları sağlanacaktır. Önemli bankaların da yer alacağı BE TO BE/İkili Görüşme Alanı’nında kooperatiflerimiz finansman türlerine ilişkin bilgiler de edinebilecektir.
Panel ve eğitimlerin yanı sıra geleceğimizin teminatı çocuklarımıza kooperatif işletme türünü tanıtmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğinde kooperatifçilik temalı resim yarışması düzenlenmiştir. Ortaokul öğrencilerine hitap eden yarışma sonucunda ilk üç resim ve mansiyon olmak üzere dereceye giren öğrencilere para ödülü verilerek, dereceye giren resimlerin fuar alanında sergilenmesi ve hatıra kitap olarak yayınlanması sağlanacaktır. Fuarda ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin zanaatlarının da sergilendiği bir alan ayrıldı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku