Güncel

Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Yarışması

Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Yarışması

11 Kasım 2021 16:37
-A

+A

        Türk Dünyası Parlementerler Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı 23 ve 24. Dönem Kırşehir Milletvekili Dr. Abdullah Çalışkan, Vakfın hazırladığı Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Yarışması projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kısmen mali destek almaya hak kazandığını bildirdi. Düzenlenecek olan yarışmaya ilişkin bilgiler aktaran Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Çalışkan, yarışmanın Eylül ayında merkezi olarak Kırşehir’de kutlanan Ahilik Haftası programları kapsamında yapılmasının düşünüldüğünü belirtti. Türk Dünyası Parlementerler Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı 23 ve 24. Dönem Kırşehir Milletvekili Dr. Abdullah Çalışkan şunları kaydetti:
         "Vakfımızın hazırladığı Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Yarışması projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kısmen mali destek almaya hak kazanmıştır. Projemizin genel amacı Ahilik ve kurucusu Ahi Evran’ın tanıtılmasına, yaşattığı evrensel değerlerin hatırlatılmasına ve bu değerlerin günümüz hayatına ve iş dünyasına ışık tutmasına katkı sağlamaktır. Projemiz kapsamında 5 farklı yaş ve eğitim grubuna yönelik 8 kategoride toplam 13 farklı uluslararası yarışma açılacaktır. Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Bosna Hersek, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Kosova, Özbekistan, Romanya ve Türkmenistan’dan her yaş grubundan kişiler şiir, resim, masal/öykü, deneme, makale, senaryo, kısa film ve Ahi Baba çizgi karakter kategorilerinde eserleri ile yarışmalara başvurabileceklerdir.
         Tüm yarışma süreci www.ahievran.org dijital platformu üzerinden yürütülecek ve hazırlanan kapsamlı veri tabanı sayesinde isteyenler yarışmaya katılmadan önce Ahilik ve Ahi Evran ile ilgili bilimsel makale, kitap, dergi yazısı, sempozyum bildirisi, araştırma tezi, resim ve videolara erişme imkânı bulabilecektir. Bu veri tabanı yarışma süreci bittikten sonra da hizmet vermeye devam edecektir. Yarışmaların bundan sonra geleneksel olarak her yıl düzenlenmesi ve ödül töreninin de üst düzey devlet protokolünün katılımları ile Eylül ayında merkezi olarak Kırşehir’de kutlanan Ahilik Haftası programları kapsamında yapılması düşünülmektedir.
Proje kapsamında verilecek ödüller için sponsorlara ihtiyacımız bulunmaktadır.
Sponsorluk şartlarımızı https://www.ahievran.org/tr/detay/sayfalar/sponsorluksartlari/205697 adresinde bulabilirsiniz.
İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim. Projemiz hakkında çevrenizi de
bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Selam ve saygılarımla…"

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku