Güncel

Uşak Üniversitesi Senato Üyelerine AYDEP Tanıtıldı

Uşak Üniversitesi Senato Üyelerine AYDEP Tanıtıldı

8 Şubat 2021 16:26
-A

+A

AHİ EVRAN Üniversitesi birçok alanda model olduğu gibi AYDEP ile de model olmaya hazırlanıyor.

 Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Yönetim Sistemi (AYDEP) 4 Şubat 2021 tarihinde online olarak Uşak Üniversitesi Senato üyelerine tanıtıldı. Toplantıya Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Üniversite AYDEP Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Şimşek ve Uşak Üniversitesi Senato üyeleri katıldı.
Rektör Karakaya: “AYDEP’teki Belirtke Tablosu Sayesinde Hedef ve Ölçme süreci Doğru İşliyor “
Toplantının açılış konuşmasını yapan AHİ EVRAN Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, AYDEP’in ülkemizin yükseköğretim sistemine kalite getirmek için ortaya çıkan bir yazılım oluğunu kaydetti. AYDEP’in üniversitemiz için çok önemli bir proje olduğunu anlatan Rektör Karakaya, sistemin işlevleri, ilkeleri ve katkılarına yönelik bilgi verdi. Uzaktan eğitimde hedeflerle ölçmelerin birbirini teyit etmesinin zor oluğunu anlatan Karakaya, belirtke tablosu ile sistemin bunu teyit ettiğini vurguladı. Doğru müfredat, doğru kazanım ve doğru ölçme yapıldığında sistemin doğru işlediğini belirten Karakaya, tüm bunların bir araya gelmesiyle de doğru yeterliliğin kazanıldığının altını çizdi.
 AYDEP ile standartlara ve düzeye göre soru sorulabildiğine ve aynı düzeyde ölçme yapılabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Vatan Karakaya, mükemmeli yakalamanın her zaman hedefleri olduğunu belirtti.
Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmasının ardından Prof. Dr. Hüseyin Şimşek “AYDEP ve Eğitimde Kalite Güvence Sistemi” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Eğitimde Kalite Güvence Sisteminin üç sacayağı olduğunu belirten Şimşek, bunların Tasarım Kalitesi (program, insan kaynağı, fiziksel ortamlar), Uygulama Kalitesi (amaçlara uygun etkinlikler, standartlara uygun süreçler), Kullanım Kalitesi (mezunların sektördeki karşılığı, istihdam kurumlarından alınan geri dönütler) olduğunu söyledi. Sunumun devamında yeterlilik belirleme hiyerarşisi, belirtke tablosu, tasarımın ilkeleri ve AYDEP arayüz detaylarını da değinen Şimşek, daha sonra Uşak Üniversitesi Senato üyelerinin sistemin ayrıntılarına yönelik sorularını cevaplandırdı.
Sunumların yapılması ve soruların cevaplanmasının ardından Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Rektör Karakaya ve ekibini böylesi özgün bir model geliştirmelerinden dolayı tebrik etti.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku