Güncel

VALİ İBRAHİM AKIN’DAN 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI MESAJI

VALİ İBRAHİM AKIN’DAN 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI MESAJI

23 Temmuz 2020 15:27
-A

+A

 

 Kırşehir Valisi İbrahim Akın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. Vali İbrahim Akın mesajında şu ifadelere yer verdi:
 24 Temmuz 1908 tarihinde ilan edilen II. Meşrutiyet, basın özgürlüğü açısından bir dönüm noktası olarak kabul edilmiş ve bugün ülkemizde “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır.
Toplumu bilgilendiren ve yaşanan her türlü olaydan haberdar eden basın kuruluşları,
 teknolojinin büyük bir hızla ilerlediği ve kitle iletişim araçlarının yaygınlaştığı günümüzde varlığına en çok ihtiyaç duyduğumuz unsurların başında gelmektedir.
Özellikle internetin bir iletişim aracı olarak hayatımızın hemen her alanına girmesi ve sağladığı imkânlar, bu yeni teknolojiyi habercilik alanında da vazgeçilmez bir araç haline getirmiştir. Basın kuruluşları, hızından faydalanmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak için internet ortamına da girmiş, topluma yeni ve etkili bir yöntemle ulaşmanın fırsatını yakalamışlardır.
 Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeleri kamuoyuna aktararak toplumu aydınlatma görevini yerine getiren basın mensupları aynı zamanda devletle vatandaş arasındaki iletişimin sağlanması ve toplumsal sorunların dile getirilerek çözüme kavuşması noktasında önemli sorumluluklar üstlenmektedir.
   Basının, görevini rahat bir şekilde ve toplumun menfaatlerini gözeterek yürütebilmesi için özgür bir ortamın olması şarttır. Nitekim geçmişten günümüze ülkemizin demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanında kat ettiği büyük değişime paralel olarak basın ve iletişim özgürlüğünde de çok önemli mesafeler kaydedilmiştir. Zor şartlarda yayın hayatını sürdüren yerel basın kuruluşlarımız da bu gelişmelerden payını almıştır.
    Asılsız ve herhangi bir dayanağı olmayan haberlerin kolaylıkla yayılabildiği günümüzde toplumun doğru ve gerçek bilgiye erişmesi ancak basın ahlakından taviz vermeyen gazetecilerimizin varlığı ile mümkündür. Basın mensuplarının bu hususlara gerekli hassasiyeti göstermesi kamuoyunun en büyük beklentisidir.  
 Bu duygularla, yer ve zaman mefhumu gözetmeden görevini fedakârca yerine getiren tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku